eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Najbliższa wystawa czasowa w ostrołęckim muzeum

REKLAMA
REKLAMA

Muzeum Kultury Kurpiowskiej  zaprasza w sobotę 10 października o godzinie 14.00 na wernisaż wystawy "Rzeźba Anny Dębskiej i Joanny Waliszewskiej".

Anna Dębska – rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczennica profesorów Tadeusza Breyera i Mariana Wnuka.
Sztukę Anny Dębskiej ukształtowały pierwszej wody talent, życiowa determinacja, odwaga pozwalająca zmierzyć się z tematem, wiedza o świecie, wyczucie natury, wrażliwość i umiejętność patrzenia spojrzeniem czystym, anielskim.
Prace rzeźbiarki mają urzekającą, przetworzoną i odkrywczą formę, budowaną w sposób ładny, niebanalny, dyskretny, przedziwny, wykwintny. W zawiązaniu formy czuje się tajemnicę, intrygę, dramat. Forma jej rzeźb ujęta jest w karby logiczności. Niemała jest też ich muzyczność.
Patrząc na rzeźby Anny Dębskiej, czuje się, że Artystka widziała niemało. Aspekt metafizyczny jest wszechobecny w jej twórczości. Rzeźby niezwykłe w swej lekkości i dynamice są silne i krzepiące. Obok nieokiełznanych spienionych koni, wierzgającego źrebca, pędzących dzikich gazeli. Artystka tworzy nieporadne wilczki, źrebaki, liski czy orle pisklę. Jej jelenie, gdy tylko zauważą naszą obecność, umkną w gęstwinę lasu, dając nam odczuć swoje niezadowolenie.
Animalistyczna tematyka twórczości Anny Dębskiej ukazuje złożoność natury. Staje się niespotykaną opowieścią o jej istocie, pięknie, tajemnicy i dramacie, które są również udziałem człowieka. Niebywała czystość intencji Artystki z powodzeniem pozwala jej ukazywać prawdę o życiu.

Xawery Dunikowski we wstępie do katalogu indywidualnej wystawy Artystki w Zachęcie, w 1962 roku, napisał:
„Prace i szkice Anny Dębskiej oszałamiają swoją bezpośredniością. Jej styl i technika nie mają żadnego odpowiednika w rzeźbie. Poszukując jakiejś analogii do prac tej artystki przeszedłem myślą wstecz, cofając się do różnych epok. Zatrzymałem się dopiero w epoce paleolitycznej. Tam dostrzec można pewne reminiscencje. Ale różni się od artysty paleolitycznego, gdyż daje nam zjawisko + ideę. Ze świętą pasją daje własną wizję zwykłego życia cielaków, wilczków, lisków… Wzrusza nas emocją swego widzenia uroków i urody życia.”

NAGRODY:

1959 – Włochy, Carrara
Międzynarodowe Biennale Grafiki i Rzeźby
II Nagroda

1959 – Sopot
Ogólnopolski Festiwal Sztuk Plastycznych
Nagroda za rzeźbę „Klęczący byczek”

1961 – Warszawa
Ogólnopolska Wystawa Rzeźby w XV-lecie PRL
Nagroda państwowa II stopnia za całokształt twórczości

1965 – USA, Waszyngton
Międzynarodowa Wystawa Rzeźby
Wyróżnienie za rzeźbę „Koziołek”

1967 – Grecja, Ateny
Międzynarodowa Wystawa Sztuki Kobiet
Medal za rzeźbę „Indyjski byczek”

1970 – Budapeszt
Światowa Wystawa Rzeźby o Tematyce Łowieckiej
I Nagroda za „Kompozycję trzech jeleni”

1973 – Warszawa
Współczesna Sztuka Animalistyczna
Nagroda

1980 – USA, California
Wystawa Sztuki Artystów Californijskich
I Nagroda za rzeźbę „Stado arabskich klaczy ze źrebakami”

NAJWIĘKSZE REALIZACJE:

- Warszawa Służewiec – „Pędzące konie”
- Plac Dickensa w Warszawie – „Lecące łabędzie”
- Park Paderewskiego w Warszawie – „Bizon”
- Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie – „Pędzące gazele”, „Trzy źrebaki”, „Wyjące wilki”
- Skwer koło Hotelu Cracovia w Krakowie – „Baraszkujące źrebaki”
- ul. Batorego w Warszawie – „Szalone konie” (zniszczone podczas zamieszek stanu wojennego)
- Opole – „Na granicy” (współpraca z Józefem Trenarowskim)
- Skwer Broniewskiego w Wałbrzychu – rzeźby „Daniele” i „Walczące muflony”
Tarnobrzeg – rzeźba „Ponny”
- Łódź – „Gęsi”, „Konie”, „Wyjący wilk”
- Park Zdrojewskiego, Busko Zdrój – „Wilczysko”, „Drapiący się byczek”, „Baraszkujące niedźwiadki”
- Ośrodek Sanatoryjny w Zbójnej Górze – rzeźba „Dwa koziołki”
- Park Scempione w Mediolanie we Włoszech – „Kompozycja jeleni”
- Texas, Dallas w USA – „Rozbrykane źrebaki”, „Walczące ogiery”, „Baraszkujące źrebce”, „Źrebięta”
- Hudson w USA – „Wierzgający źrebiec”
- Wiele realizacji w prywatnych rezydencjach: w Lichtensteinie, w Niemczech, USA, Włoszech, Belgii, Szwajcarii oraz w Polsce.

PRACE W ZBIORACH:

Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Częstochowie,
Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum w Zielonej Górze, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Kolonii w Niemczech oraz w kolekcjach prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.


Joanna Waliszewska – rzeźbiarka i pisarka. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby u prof. Bogdana Chmielewskiego. Dyplom uzyskała w 1979 roku za rzeźbę „Koń na polu bitwy”. Wystawiała głównie w galeriach prywatnych w Warszawie, Pradze i Sofii.
Joanna Waliszewska reprezentuje oryginalną twórczość rzeźbiarską. Niestety, wiele jej cennych i dużych prac uległo zniszczeniu w stanie wojennym. Artystka z powodu tragicznych wypadków losowych i kłopotów ze zdrowiem poświęciła się głównie pracy pisarskiej. Pisze liczne artykuły i recenzje o sztuce do magazynów, a Wydawnictwo Prószyński i Spółka wydało kilka jej powieści. Znalazły one uznanie u czytelników.
Jej prace rzeźbiarskie mniejszych rozmiarów, wykonane głównie w brązie i ceramice, o tematyce animalistycznej, cechuje niezwykła wrażliwość i oryginalność oraz instynktowne wyczucie formy rzeźbiarskiej. Obecnie jej rzeźby wystawiane są na Starym Mieście w Warszawie, w Galerii Zapiecek oraz w Leśnej Galerii u Anny Dębskiej w Łazach.

Komisariat wystawy - Barbara Kalinowska

Źródło: Muzeum Kultury Kurpiowskiej
REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
×