Oficjalną, dwudniową konferencją podsumowano realizowany od 2019 roku unijny projekt, na którym wymierne korzyści zyskał Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Lwowski Obwodowy Kliniczny Szpital Dziecięcy. Łączna wartość projektu to około 1,5 milionów euro.
Otwarta dziś dwudniowa konferencja oficjalnie podsumowuje projekt transgraniczny Polska-Białoruś-Ukraina realizowany przez ostrołęcki szpital w partnerstwie z lwowską kliniką dziecięcą. Projekt został zainicjowany przeszło pięć lat temu, a jego oficjalną realizację rozpoczęto w marcu 2019 roku. Założonego terminu realizacji, mimo krzyżującej plany pandemii koronawirusa, udało się dotrzymać.
Cele projektu dla obu stron były różne. Dla nas istotna była wymiana doświadczeń i przekazanie pewnego „know-how” stronie partnerskiej. A jeśli chodzi o stronę ukraińską, to był dla nich duży skok technologiczny, ponieważ zakupili sprzęt do bardzo nowoczesnej sali operacyjnej, w której są wykonywane zabiegi z zakresu laparoskopii, z zakresu chirurgii dziecięcej, bardzo nowatorskiej i wymagającej dużej szczegółowości.
- mówi Paweł Natkowski, dyrektor ostrołęckiego szpitala.
W ramach projektu opiewającego na łączną sumę około 1,5 miliona euro, ostrołęcki szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt do laparoskopii, który umożliwił od chwili zakupu do dziś przeprowadzenie około 300 operacji, ratujących życie i zdrowie pacjentów. Dodatkowo w ramach projektu personel medyczny ostrołęckiego szpitala odbył cykl profesjonalnych szkoleń z zakresu obsługi sprzętu i wykorzystania nowinek technologicznych jakie daje współczesna laparoskopia.
Dwudniowa konferencja odbywa się w trybie on-line. W programie zaplanowano cykl paneli dyskusyjnych podsumowujących projekt.