Siedem zastępów strażackich zaangażowano wczoraj do gaszenia pożarów na nieużytkach. W jednym z przypadków ogień przeniósł się na poszycie leśne. Przypominamy wielokrotnie ponawiane apele strażaków - Oprócz tego, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne, to jest także nielegalne. Grozi za nie kara grzywny w wysokości 5 tys. zł.
W sobotę, 28 marca strażacy z PSP oraz druhowie z OSP siedmiokrotnie wyjeżdżali do pożarów traw na nieużytkach rolnych. Ogień na łąkach gaszono w Wachu, Kadzidle, Białobieli i dwukrotnie w Szczawinie. W Wachu ogień z łąki przeniósł się na ściółkę leśną. W działania gaśnicze zaangażowanych było siedem zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej.
Przypominamy, że często praktykowany w okresie wiosennym proceder wypalania traw jest bardzo niebezpieczny dla środowiska. Płomienie bardzo łatwo mogą przenieść się na obszar leśny, czy na zabudowania i przyczynić się do ogromnych strat a nawet zagrożenia życia ludzi i zwierząt. Oprócz tego działanie takie jest nielegalne – grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.
Obecnie trwa kampania informacyjna, której celem jest uwrażliwienie społeczne na zagrożenie wynikające z wypalania traw na nieużytkach. Do akcji przyłączyli się również strażacy z Ostrołęki i powiatu, którzy każdego roku mają wiele pracy związanej z gaszeniem tego typu pożarów.
Akcja „STOP POŻAROM TRAW 2020” w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.
Państwowa Straż Pożarna w tym KM PSP Ostrołęka prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „STOP POŻAROM TRAW 2020”.
W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których były 55 912 pożary trawna łąkach i nieużytkach rolnych,co stanowiło 36,4 % wszystkich pożarów w Polsce. Spłonęło ponad 18 000 ha traw.
Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 31 720, co stanowiło 56,7% wszystkich pożarów traw w 2019 roku.
Na terenie powiatu ostrołęckiego w okresie wiosennym liczba pożarów traw to średnio 70 co stanowi około 25% wszystkich pożarów gaszonych przez ostrołęckich strażaków. Do 27 marca 2020 roku zanotowaliśmy już ponad kilkanaście takich pożarów. Warto dodać, że w naszym kraju w pożarach traw i lasów zginęło w 2019 roku 7 osób, a prawie 9 tys. odniosło obrażenia.
W ramach tej kampanii funkcjonuje strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl na której przedstawione zostały informacje dotyczące zagrożeń wynikających z wypalania traw.
Celem kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW” jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.
- Oprócz tego, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne, to jest także nielegalne. Grozi za nie kara grzywny w wysokości 5 tys. zł. W przypadku spowodowania przez dym lub ogień palących się traw zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego lub mienia, wypalanie może stanowić przestępstwo, za które grozi sprawcy kara od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności – mówi młodszy brygadier Robert Chodkowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.