eOstroleka.pl
Region,

Na Mazowszu przygotowano ponad 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach

REKLAMA
zdjecie 480
W takich warynkach żyje kilku bezdomnych ostrołęczan, którzy zimą nie chcą iść do noclegowni fot. eOstroleka.plW takich warynkach żyje kilku bezdomnych ostrołęczan, którzy zimą nie chcą iść do noclegowni fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Program wsparcia w powrocie do społeczeństwa, dotacje dla organizacji pozarządowych oraz pomoc doraźna – to główne obszary działań prowadzonych na rzecz osób bezdomnych przez samorządy i NGO’s. Na Mazowszu przygotowano także ponad 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach, 25 jadłodajni oraz infolinię 987. Wojewoda mazowiecki przekazał 607 tys. zł dofinansowania organizacjom pozarządowym wspierającym osoby bezdomne.

Pomoc osobom bezdomnym, a zwłaszcza zapewnienie schronienia, posiłku i ubrania, jest obowiązkiem gminy. Wobec ograniczonych możliwości samorządów, udzielana jest także pomoc rządowa skupiająca się na działaniach długofalowych w ramach Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności. Dofinansowanie na działania w tym zakresie otrzymały dwie mazowieckie organizacje: Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej realizujące program Upowszechnienia instrumentów wsparcia procesu wychodzenia z bezdomności oraz Fundacja D.O.M. prowadząca Centrum interwencyjno-diagnostyczne osób bezdomnych. Program streetworkingu i pomocy socjalnej oraz poradnictwa specjalistycznego dla osób bezdomnych w sytuacji kryzysowej.

W tym roku, wojewoda mazowiecki przekazał w ramach konkursu organizacjom pozarządowym 607 tys. zł dofinansowania na realizację 23 programów pomocowych. Zakładają one m.in. aktywizację społeczną i zawodową, wspieranie placówek pomocowych i ich kadry, streetworking (pomoc udzielana w miejscu przebywania potrzebujących) oraz udzielanie pomocy lekarskiej osobom bezdomnym.

Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) posiadających łącznie 3493 miejsca (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się na w zakładce Pomoc Społeczna - pomoc dla bezdomnych.

Na Mazowszu działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ponad 5 tys. posiłków (ok. 2,3 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także działały punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×