Myszynieckie Noce w Dzwonnicy to blok wydarzeń kulturalnych organizowany w dniach od 14 do 20 września w zabytkowej, nowo odremontowanej Myszynieckiej Dzwonnicy. Cykl obejmuje organizację kilkugodzinnych spotkań nocnych w dzwonnicy.
W ramach wydarzenia przewiduje się następujące spotkania:
1. Nocne Czuwania w Dzwonnicy - 14- 15 września 2020 r. początek godzina 1900
Czuwanie modlitewne w tradycji Kurpiowskiej stanowi ważny i nieodłączny element znaczniejszych wydarzeń religijnych, społecznych i rodzinnych.
Zabieranie obrazów z kościoła do wsi w okresie Oktawy Bożego Ciała, czy peregrynacja Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po rodzinach stanowiły okazję do wspólnych modlitw, śpiewu pieśni religijnych oraz integrowały społeczność wiejską.
Poniedziałek 14 września 2020 r. godz. 1900
Myślą przewodnią w tym dniu jest odtwarzamy peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po wsiach i rodzinach, które miało miejsce w latach 70 XX wieku.
Zapraszamy w tym dniu wszystkich chętnych - najlepiej w stroju ludowym – na wspólny śpiew Maryjnych pieśni ludowych i modlitw, które towarzyszyły temu wydarzeniu.
Na zakończenie spotkanie biesiadne w kawiarence parafialnej.
Wtorek 15 września 2020 r. godz. 1900
Natomiast 15 września 2020 również o godzinie 19 odtworzymy dawny zwyczaj głęboko utrwalony w życiu wsi kurpiowskiej jakim było organizowanie nabożeństw i modlitw majowych.
Zapraszamy w tym dniu koła różańcowe, wiejskich śpiewaków oraz wszystkich chętnych do śpiewu pieśni, głównie maryjnych oraz wspólnych modlitw.
Na zakończenie spotkanie biesiadne w kawiarence parafialnej.
2. Noc Poezji w Dzwonnicy – 16 września 2020 r. początek godz. 1900
Wydarzenie obejmuje czytanie poezji nocą w dzwonnicy przy klimatycznym świetle świec i lamp. Poprzez wydarzenie chcemy promować nieznaną twórczość ludowych poetów. Tematem przewodnim wydarzenia „100 rocznica urodzin Jana Pawła II” .
Na zakończenie spotkanie biesiadne w kawiarence parafialnej.
3. Nocne Warsztaty Malarskie w Dzwonnicy - 16-17-18 września 2020 r.
Nocne Warsztaty Malarskie w Dzwonnicy to 3 dniowy cykl warsztatów malarskich odnoszących się do tradycyjnego malarstwa sakralnego stosowanego niegdyś na Kurpiach, np. przy malowaniu feretronów. Malowanie w specjalnym świetle przy świecach i lampach pozwala inaczej dostrzec barwy i pobudzić wyobraźnię, daje możliwość poczucia atmosfery dawnych czasów. W warsztatach malarskich wezmą udział: Teresa Piórkowska-Ciepierska, Piotr Kobrzyński, Monika Laskowska, Jolanta Smykowska, Aleksandra Grudzińska i Marlena Lewandowska. Udział w warsztatach może wziąć każdy bez ograniczeń wiekowych. Efektem warsztatów będzie wystawa przygotowana w Dzwonnicy, na której zostaną zaprezentowane prace wykonane przez instruktorów i uczestników warsztatów.
4. Nocny Dzwonnik z Myszyńca
Cykl obejmuje: Warsztaty bicia w dzwony – 19 IX , początek godz. 1400 oraz Konkursu bicia dzwonów – 19 IX, początek godz. 1900
„Dzwonienie na chwałę Pana” i w celu wzywania Bożego miłosierdzia to dawny zwyczaj na ziemiach kurpiowskich, który niegdyś powszechny, lecz w czasach dzisiejszych ograniczony tylko do niektórych obrzędów religijnych. Unikatowa dzwonnica w Myszyńcu, w której znajdą się 4 dzwony jest doskonałym miejscem
do organizacji innowacyjnego w skali kraju wydarzenia, które będzie promować efektywne wykorzystanie zabytku.
Wydarzenie będzie miało charakter dwudniowy (sobota i niedziela).
Pierwszego dnia – w sobotę 19 września, początek godz. 1400 - planuje się organizację warsztatów w zakresie bicia dzwonów oraz przesłuchania konkursowe w godzinach wieczornych.
5. Koncert finałowy – Koncert organowy w wykonaniu Adama Tańskiego, podsumowujący cykl imprez - niedzielę 20 IX godz. 1800 Bazylika Myszyniecka.
Organizatorzy:
Miasto i Gmina Myszyniec;
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu;
Parafia Rzymskokatolicka w Myszyńcu;
Województwo Mazowieckie;
Powiat Ostrołęcki