Leasing samochodów to nadal bardzo popularny i prosty sposób na zdobycie nowego auta. Aktualnie korzystają z niego zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem takiej umowy? Cenne wskazówki znajdują się w poniższym tekście. Skorzystaj z nich, zanim zdecydujesz się na konkretnego leasingodawcę.
1. Na jakie usługi dodatkowe mogę liczyć jako leasingobiorca?
Każda z firm proponujących leasing samochodów ma swój własny, indywidualny pakiet usług dodatkowych. Jest tak także wtedy, kiedy zdecydujesz się na leasing w Santander Consumer Multirent. Tutaj godną uwagi jest między innymi możliwość skorzystania z e-platformy. Wiąże się z nią szybki dostęp do faktur, możliwość podglądu aktualnego salda zobowiązań, a także kontrola nad wnioskami złożonymi do firmy leasingowej. A to wszystko przez 24h na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Poza tym można skorzystać z opcji, jaką jest Karta Paliwowa, Centrum Likwidacji Szkód i bardzo korzystny pakiet ubezpieczeń.
2. Leasing operacyjny czy finansowy – który bardziej pasuje do moich potrzeb?
Każdy, kto decyduje się na podpisanie tego typu umowy, powinien mieć na uwadze, że istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu. Różnią się one od siebie kilkoma aspektami: okresem trwania umowy, sposobem rozliczania amortyzacji i kosztów uzyskania przychodu oraz podatkiem VAT.
Poza tym w jednym i drugim przypadku inaczej podchodzi się do kwestii wykupu takiego pojazdu. Przy leasingu operacyjnym jest to zależne od stawki amortyzacji i okresu wykupu, natomiast przy leasingu finansowym razem z ostatnią ratą przedmiot staje się własnością korzystającego.
3. Na co potrzebna jest zgoda leasingobiorcy?
Oprócz tego warto zasięgnąć informacji na temat czynności, które wymagają zgód leasingodawcy. Przykładem takiej zmiany jest zamontowanie instalacji gazowej lub haku holowniczego w aucie. Dodatkowo warto również upewnić się, czy możliwe będzie użyczanie samochodu leasingowanego osobie trzeciej, a także wyjeżdżanie nim poza granice państwa.
Poza tym można również odszukać na stronie firmy oferującej leasing samochodowy najczęściej zadawane pytania. To tam zwykle znajduje się odpowiedź na problem: co mam zrobić, gdy kończy mi się polisa ubezpieczeniowa? Potencjalni lub obecni leasingobiorcy mają również wątpliwości typu: czy jest możliwość otrzymywania faktur w formie elektronicznej?