eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na podróż w czasie z cyklem „W starym kinie..."

REKLAMA
fot. MŻWfot. MŻW
REKLAMA

Miłośnicy klasyki kina będą mieli wyjątkową okazję do obejrzenia przedwojennych i powojennych filmów w niecodziennej oprawie. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce rozpoczyna cykl pokazów „W starym kinie", podczas których widzowie zobaczą kultowe produkcje z muzyką graną na żywo przez Orkiestrę Ludwika Sarskiego.

Cykl rozpocznie się 26 stycznia projekcją niemego filmu „Młody Sherlock Holmes" z 1924 roku, w którym główną rolę zagrał i który wyreżyserował legendarny Buster Keaton. To pełna gagów i popisów kaskaderskich komedia o operatorze projektora, który zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież i we śnie przemienia się w słynnego detektywa.

W kolejnych miesiącach widzowie będą mogli zobaczyć między innymi wczesne etiudy studenckie Romana Polańskiego, w tym głośnych „Dwóch ludzi z szafą", krótkometrażowe filmy Andrzeja Kondratiuka oraz „Bestię" - najstarszy zachowany polski film z udziałem Poli Negri z 1917 roku. Program zamkną w czerwcu dwie klasyczne komedie Charlie Chaplina.

Wyjątkowość pokazów podkreśli oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego - kolektywu artystycznego założonego przez multiinstrumentalistów Damiana Szymczaka i Piotra Tomalę. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu autorskiej muzyki do filmów niemych, łącząc style od early jazzu przez ragtime po klezmer.

Seanse będą odbywać się raz w miesiącu w niedziele o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja - jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety. Można je odebrać w kasie muzeum lub zarezerwować telefonicznie pod numerem 510 139 061. Organizatorzy przypominają, że bilety należy odebrać najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem seansu.

CYKL FILMOWY „W STARYM KINIE…”

niedziela 26 stycznia, godz. 18.00
„MŁODY SHERLOCK HOLMES” (1924) 
Bustera Keatona
czas trwania: 44 minuty

Pełna wspaniałych gagów i popisów kaskaderskich komedia, w której dwaj mężczyźni rywalizują o względy dziewczyny (Kathryn McGuire). Czarny charakter (Ward) kradnie jej ojcu zegarek, a o ten występek oskarżony zostaje operator projektora (Buster Keaton).

Przygnębiony bohater wraca do swojego zajęcia w kinie. Obsługując urządzenie, zapada w sen, w którym jego życie staje się filmem. Przenosi tam wszystkich swoich znajomych, a sam staje się Sherlockiem Holmesem Jr. poszukującym skradzionych pereł.


niedziela 23 lutego, godz. 18.00
ETIUDY STUDENCKIE ROMANA POLAŃSKIEGO

„Rozbijemy zabawę” (1957), „Dwaj ludzie z szafą” (1958), „Lampa” (1959), „Gdy spadają Anioły” (1959)
czas trwania: 53 minuty

„Rozbijemy zabawę” (1957) – reżyser zaplanował, że znajoma banda chuliganów wedrze się niezaproszona na prywatkę i rozpocznie się bójka. Statyści na prywatce byli natomiast przekonani, że filmowana będzie ich zabawa. Kiedy wkroczyli chuligani, zaczęła się nieimprowizowana bijatyka…

„Dwaj ludzie z szafą” (1958) – etiuda szkolna Romana Polańskiego ukazująca lęk przed odmiennością i obronną reakcję na nią. Groteskowość dwóch mężczyzn niosących szafę, naiwnych i bezradnych, osadzona jest w prozaicznym kontekście miejskiego folkloru. Czasem bywa on na tyle interesujący, że oko kamery porzuca dwóch niefortunnych bohaterów, oddając się podglądaniu eleganta szykującego się do efektownego entre do hotelu czy pijaka daremnie stawiającego czoła schodom. Jednocześnie, scenom zabawnym partnerują ponure, jak ta ukazująca brutalne morderstwo nad strumieniem. Napotykani ludzie traktują mężczyzn z szafą z ciekawością, ale też zniecierpliwieniem i agresją, czego powodem jest głównie nieporęczny bagaż. Obaj bohaterowie wydają się zupełnie nieprzystosowani i wyalienowani, nie potrafiący odnaleźć się w kontekście obcej im rzeczywistości.

„Lampa” (1959) – sylwetka rzemieślnika naprawiającego przy świetle lampy naftowej zepsute lalki. Noc. Okaleczone lalki ożywają. Wybucha pożar. Lalki płoną.

„Gdy spadają anioły” (1959) – babcia klozetowa w szarym i nieromantycznym miejscu swej pracy wspomina młodość. Barwne obrazy życia na wsi, pierwszej miłości, ułanów przeplatają się z ponurym obrazem rzeczywistości.


niedziela 30 marca, godz. 18.00
FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE ANDRZEJA KONDRATIUKA

„Juvenalia w Łodzi” (1958), „Zakochany Pinokio” (1958), „Obrazki z podróży” (1959), „Noe” (1959), „Dedykacja” (1959)
czas trwania: 46 minut

„Juvenalia w Łodzi” (1958) – film przedstawia obchody juwenaliów w Łodzi. Twórcy uczestniczą w zabawie z kamerą wśród tłumu, portretując dziwaczne, acz pomysłowe stroje studentów, jak również swobodne zachowania typu tańce i picie alkoholu. Udaje im się uchwycić także reakcje mieszkańców miasta nienawykłych do tak ekstrawaganckich zachowań młodzieży.

„Zakochany Pinokio” (1958) – surrealistyczna opowieść o przygodach Arlekina i Kolobminy – baletnicy w nadmorskiej okolicy.

„Obrazki z podróży” (1959) – film przedstawia przygody drewnianego pociągu-zabawki, który na swej drodze spotyka różnych ludzi i mierzy się z ich historiami.

„Noe” (1959) – film w abstrakcyjny sposób przedstawia losy grupy Żydów w różnym wieku, którzy uciekają przez pustynię. Ruiny zabudowań widoczne na piasku sugerują, że uciekinierzy to ocaleni z Holocaustu. Wycieńczeni wędrowcy próbują przeżyć na pustyni, lecz wobec obojętności innych ludzi są skazani na siebie.

„Dedykacja” (1959) – historia mordu pięciorga ludzi w nadmorskim pensjonacie. Po morderstwach zabójca znika, pozostawiając ciała na stole pingpongowym. Zamordowani ożywają, lecz pozostają niewidoczni dla innych wczasowiczów. Żywe trupy tymczasem spokojnie kontynuują wakacje.


niedziela 27 kwietnia, godz. 18.00
„BESTIA” (1917) 
Aleksandra Hertza
czas trwania: 47 minut

Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

„Bestia” jest najstarszym i jedynym z polskiego okresu kariery zachowanym filmem z udziałem Poli Negri, gwiazdy wytwórni Sfinks. Dzięki roli w „Bestii” aktorka została dostrzeżona i po zakończeniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood.

Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej „Bestii” zrobił amerykańską „The Polish Dancer”. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W 2017 roku, w stulecie premiery, FINA odrestaurowała cyfrowo film w rozdzielczości 4K.


niedziela 25 maja, godz. 18.00
„CHARLIE ŻOŁNIERZEM” (1918) 
Charliego Chaplina
czas trwania: 46 minut

Charlie jest szeregowcem, biorącym udział w ćwiczeniach podczas I wojny światowej. Oddział, w którym jest nasz bohater, składa się z wyjątkowo niezdarnych żołnierzy, a Charlie przewyższa wszystkich swoją niekompetencją. W nocy ma sen o swoich wojennych wyczynach, podczas których zgłasza się na ochotnika do zrobienia wypadu na stronę wroga. Czy to wszystko było tylko snem?


niedziela 29 czerwca, godz. 18.00
„CHARLIE STRAŻAKIEM” (1916), „CHARLIE SIĘ ŻENI” (1915) Charliego Chaplina
czas trwania: 58 minut

„Charlie strażakiem”: Charlie jest strażakiem, któremu nic nigdy się nie udaje. Pewien mężczyzna, któremu pali się dom, namawia dowódcę strażaków do zignorowania pożaru. Chce bowiem uzyskać pieniądze z ubezpieczenia. Nie wie jednak, że w palącym budynku jest jego córka, ukochana dowódcy.

„Charlie się żeni”: Ubogi mężczyzna (Charlie Chaplin) jest z wzajemnością zakochany w panience z bogatego domu (Edna Purviance) jednak ojciec dziewczyny ma wobec niej inne plany. Aranżuje on zaręczyny z bogatym hrabią. Młodzi nie zamierzają się jednak poddać. Charlie przychodzi do domu ukochanej podając się za hrabiego. Radzi sobie całkiem dobrze do czasu, gdy niespodziewanie pojawia się prawdziwy hrabia. Niedoszły teść wyrzuca Charliego z domu. Wysyła oporną córkę na spacer z bogatym narzeczonym. Charlie nie zamierza jednak się tak łatwo poddać.

Więcej o: mżw, OSTROŁĘKA, MUZEUM
REKLAMA
zdjecie 9632

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    
~Sara, 22:09 21-01-2025,   -
Super pomysł.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
styczeń 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23  24  25 dk26
dk27  28  29  30  31  1  2
×