eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przejmuje schrony Józefa Kozłowskiego "Lasa" [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Zrekonstruowana baza komendanta XVI Okręgu NZW ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa" została przekazana w użyczenie i opiekę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Na wniosek Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński zwrócił się z prośbą do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o przekazanie terenu bazy komendanta Józefa Kozłowskiego "Lasa" w użyczenie i opiekę Muzeum. Stosowne zgody zostały już wydane.

Schrony komendy XVI Okręgu NZW zlokalizowane były w lesie koło wsi Gleba, gm. Kadzidło. Zostały przed kilkoma laty zrekonstruowane w miejscu, gdzie mogły się znajdować.

Muzeum planuje godnie je zagospodarować i w niedalekiej przyszłości udostępnić zwiedzającym. Bez wątpienia będzie to cenne uzupełnienie oferty placówki. Opowieść o losach Żołnierzy Niezłomnych w scenerii kurpiowskiego lasu może być dla wielu zwiedzających niezwykle interesująca.

25 czerwca 1948 w lesie niedaleko wsi Gleba (nieco ponad 20 km od Ostrołęki) rozegrały się dramatyczne sceny.

Siły komunistyczne w liczbie ok. 2 tys. ludzi (m.in. 40 plutonów Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, funkcjonariusze UB z Ostrołęki, Makowa, Przasnysza) otoczyły liczącą kilkanaście osób komendę XVI Okręgu „Orzeł" Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzonego przez Józefa Kozłowskiego „Lasa".

Walki trwały kilka godzin. Zginęło czterech żołnierzy NZW: sierż. Władysław Buraczewski „Dąb", kpr. Władysław Mydło „Bohun", Kazimierz Borzymowski „Tur", Jan Kutryb „Wiatr".

Wobec porażającej przewagi sił wroga (prócz setek funkcjonariuszy i lepszego uzbrojenia komuniści dysponowali oczekującą pod Przasnyszem eskadrą lotniczą) i ze względu na to, że w schronach były kobiety i dziecko, dowódca podjął decyzję o poddaniu się.

„Las", nie chcąc dostać się w ręce UB, próbował odebrać sobie życie. I choć przeżył, został aresztowany i zamordowany przez komunistów w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej.

Wcześniej wytoczono mu pokazowy proces, który odbył się w Ostrołęce. Szczątki Józefa Kozłowskiego, który pochodził z Wilna, a walczył za wolną Ojczyznę w kurpiowskich lasach, zostały odnalezione przez zespół IPN prowadzony przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Cmentarzu Powązkowskim, na tzw. Łączce.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×