Przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa z oferty Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zdążyło skorzystać około 100 osób - wynika z raportu o stanie miasta za 2020 rok. Wiemy też, ile osób było zatrudnionych w muzeum na koniec ubiegłego roku.
Na koniec 2020 roku w Muzeum zatrudnionych było 14 osób na umowy o pracę (jedna osoba na pół etatu). W związku z realizacją pierwszej i drugiej części wystawy stałej na umowę zlecenie zatrudnionych było 5 osób.
Choć budowę muzeum zakończono w marcu 2019 r., to placówka wciąż mocno działa w ograniczonym zakresie.
- Działalność muzeum w znacznej mierze ograniczona została przez pandemię koronawirusa SARS CoV-2, przed którą z oferty Muzeum zdążyło skorzystać ok. 100 osób. W związku z powyższym większą uwagę poświęcono stworzeniu zaplecza materialnego i administracyjnego - poinformowano w raporcie.
To, co udało się zrobić w muzeum w 2020 r., przedstawiono w raporcie. Poniżej kilka cytatów.
Gromadzenie, zabezpieczenie, opracowanie zbiorów
Obszary zainteresowań Muzeum gromadzi zbiory związane przede wszystkim z działalnością podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Oprócz materialnych pamiątek gromadzone są również cyfrowe kopie zdjęć, dokumentów oraz nagrania relacji świadków historii. Kontynuowane są prace badawcze dotyczące ponad stuletniej historii dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce
Spotkania ze świadkami historii
Muzeum organizuje wyjazdy badawcze w celu odbycia spotkań ze świadkami historii, nagrywania relacji, gromadzenia zbiorów. W 2020 r. z powodów epidemicznych możliwość organizacji takich spotkań była mocno okrojona.
Ewidencja i digitalizacja zbiorów
Na bieżąco prowadzona jest dokumentacja związana z przyjmowaniem obiektów do zbiorów, jak również: digitalizacja zdjęć, dokumentów i innego rodzaju obiektów przekazanych do muzeum charakterze darowizn i depozytów, a także przygotowywanie skanów i fotografii wraz z opisami do dalszych prac badawczych i popularyzatorskich. Kontynuowano opracowanie dokumentów pozyskiwanych z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Opracowane obiekty (lub ich odwzorowania cyfrowe) są selekcjonowane pod kątem ich umieszczenia na wystawie stałej w Muzeum oraz późniejszego wykorzystania przy organizacji wystaw czasowych, jak również pod kątem zamieszczenia cyfrowych kopii i informacji na ich temat na stronie internetowej muzeum w celu udostępnienia ich szerszemu gronu odbiorców. Od końca 2018 r. w Muzeum wdrażane są programy do ewidencji zbiorów muzealnych i archiwalnych: system muzealny Mona oraz Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA.
Działalność naukowa, edukacyjna i kulturalna
30 kwietnia 2020 r. podpisana została umowa na realizację pierwszego oraz drugiego etapu wystawy stałej, prace nad którą ruszyły w maju tegoż roku. W związku z tym działalność naukowa została skoncentrowana na przygotowaniu oraz uzgadnianiu jej kontentu historycznego. Brak wystawy stałej oraz sytuacja epidemiczna powodowały, że Muzeum, poza wyjątkowymi sytuacjami, nie było otwarte dla zwiedzających. W lutym 2020 r. zainaugurowano cykl spotkań pt. Historie Prywatne. Zamierzano prowadzić działalność także w instytucjach kultury oraz szkołach w Ostrołęce i poza nią. Planów tych nie udało się zrealizować z powodu pandemii. Wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum w roku 2020 były otwarte i bezpłatne.
Warsztaty edukacyjne
W okresie ferii zimowych w lutym 2020 r. muzeum zorganizowało bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych pt. Ujęcie historii: warsztaty fotograficzne dla początkujących ze starymi zdjęciami w tle. Zorganizowano cykl edukacyjny dla dzieci pt. Kolorowanka miesiąca. Wydana kolorowanka pt. Niepodległa i Wy została rozesłana do lokalnych placówek edukacyjnych.
Działalność promocyjna
Muzeum prowadziło także działalność promocyjną poprzez stronę internetową oraz media społecznościowe