eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Muzeum Kultury Kurpiowskiej wzbogaciło się o unikalny eksponat

REKLAMA
zdjecie 2400
zdjecie 2400
fot. MKKfot. MKK
REKLAMA

Nieznany dotąd obraz wybitnego malarza Karola Malankiewicza trafił do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zakup nowego eksponatu sfinansowany został dzięki dotacji samorządu województwa mazowieckiego.

Dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego Muzeum Kultury Kurpiowskiej kupiło  nieznany dotąd obraz Karola Malankiewicza, którego (zapewne wtórny) tytuł brzmi „Scena batalistyczna”. Obraz został namalowany w technice olejnej na płótnie o wymiarach 71 cm x 92 cm. Sygnatura na obrazie informuje nas nie tylko o autorze ale również o miejscu i czasie jego powstania - w Paryżu, w 1843 roku, czyli w kilkanaście lat po tym, jak kapitan Karol Malankiewicz, uczestnik bitew powstania listopadowego, w tym bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, przybył do Francji, by wieść żywot tułacza-emigranta.

Obraz przedstawia pole bitwy z 1831 roku, krajobraz pofalowany rozlewającymi się łagodnie pagórkami, spowitych dymem bitewnym, na których grupy walczących żołnierzy, np. Krakusów, strzelców rosyjskich. W oddali krzyż, a na pierwszym planie ciało poległego żołnierza, które na myśl przywodzi podobny widok z obrazu Bitwa pod Ostrołęką Karola Malankiewicza.

Obraz został nabyty we Francji i trafił do antykwariusza w Gnieźnie. Płótno było niegdyś złożone, przez co popękało, a części zaprawy i warstwy malarskiej wykruszyły się. W 2009 roku obraz przeszedł konserwację i dziś prezentuje się dobrze. Wiele jego cech – kompozycja, pejzaż, sztafaż, poszczególne sceny, postaci żołnierzy, koń spłoszony hukiem wystrzałów wskazują na podobieństwo do litografii przedstawiającej bitwę pod Stoczkiem autorstwa Victora Adama. Z kolei Adam stworzył ją wzorując się obrazem Malankiewicza zatytułowanym „Pierwsza bitwa jaką powstańcze wojsko polskie wygrało z Rosjanami pod Stoczkiem, 14 lutego 1831 r.”.

Płótno Malankiewicza eksponowane było w Salonie Paryskim w 1845 roku. Znane jest wyłącznie z opisów, jakie drukowane były w prasie z okazji Salonu. Bardziej szczegółowe badania i ekspertyzy potwierdzą, czy mamy do czynienia z obrazem uznawanym za zaginiony.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×