Jakie procedury antymobbingowe są wprowadzone w ostrołęckim Urzędzie Miasta? Okazuje się, że ratusz jest przygotowany w tym zakresie. Działa specjalna komisja, która rozpatruje skargi.
Czym jest mobbing?
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. Mobbing występuje gdy działania te lub zachowania wywołują u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodują lub mają na celu jego poniżenie lub ośmieszenie, a także izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Mobbing może mieć formę biernego zachowania. Działania lub zachowania sprawcy nie mogą być jednorazowe. Nie ma określonego katalogu zachowań sprawcy, które zostaną zinterpretowane jako mobbing. Każdy mobber działa w sposób indywidualny i może dopuszczać się mobbingu w niespotykanej wcześniej formie. Mobbing może również polegać na kombinacji różnych zachowań sprawcy.
Jak działają procedury w ostrołęckim ratuszu?
Ostrołęcki ratusz jest zabezpieczony w tej kwestii. Procedury antymobbingowe w ostrołęckim Urzędzie Miasta działają od 31 sierpnia 2019 roku.
Z zakresu zachowań mobbingowych i procedur antymobbingowych w ostrołęckim ratuszu przeszkolono 37 pracowników, przy czym zatrudnionych w UM jest 249 osób. W Urzędzie Miasta działa komisja antymobbingowa. W 2022 roku wpłynęła jedna skarga w tym zakresie, w pierwszym kwartale 2023 roku skarg nie było.