eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Mija 187 lat od Bitwy pod Ostrołęką. Zobacz pomnik mauzoleum [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5509
REKLAMA

Dziś przypada 187. rocznica Bitwy pod Ostrołęką, czyli drugiej co do wielkości bitwy powstania listopadowego wojsk polskich. Z tej okazji zabieramy naszych czytelników do pomnika mauzoleum bitwy, znajdującego się przy ul. Warszawskiej w Ostrołęce.

Bitwa pod Ostrołęką

Bitwa pod Ostrołęką (26 maja 1831) – druga co do wielkości bitwa powstania listopadowego wojsk polskich (32 baony, 24 szwadrony, 68 dział), dowodzonych przez naczelnego wodza generała Jana Skrzyneckiego, z armią rosyjską feldmarszałka Iwana Dybicza (27 baonów, 48 szwadronów, 122 dział).

Była ona zwieńczeniem „wyprawy na gwardię”, wiosennej operacji polskiej. Rozpoczęły ją walki brygady generała Ludwika Bogusławskiego na lewym (wschodnim) brzegu Narwi. Po utracie miasta oraz 2 mostów wycofała się ona na drugi brzeg. Tu warunki terenowe były zdecydowanie niekorzystne dla sił polskich (bagnisty, nisko położony grunt), które mimo chaosu w dowodzeniu aż do zmroku stawiały skuteczny opór Rosjanom, tracąc ok. 7 tys. zabitych i rannych. Efektownym epizodem bitwy była szarża baterii lekkokonnej podpułkownika Józefa Bema.

Błędna ocena rozmiarów zwycięstwa w połączeniu ze znacznymi stratami (ok. 6 tys. ludzi) sprawiły, że Rosjanie nie wykorzystali operacyjnie swego powodzenia. Bitwa pod Ostrołęką była punktem zwrotnym w całej wojnie polsko-rosyjskiej 1831 roku.

źródło: twojahistoria.pl

Pomnik mauzoleum

Pomnik wybudowany został wewnątrz ziemnego fortu carskiego z XIX wieku z okazji setnej rocznicy bitwy. Ostrołęckie mauzoleum jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, poświęconym poległym w jednej z bitew powstania listopadowego. Przez wiele lat miejsce to było zaniedbane. Kilka lat temu fort i pomnik poddane zostały konserwacji i rewitalizacji. W mauzoleum znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy powstańców. W najniższej kondygnacji budowli zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy. Dotyczą one bitwy, historii carskiej fortyfikacji oraz samego Pomnika Mauzoleum. Na ekspozycji obejrzeć można wizualizację obrazu Karola Malankiewicza - uczestnika bitwy - prezentującą ostrołęcką batalię. Oryginał płótna znajduje się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu gen. Józefa Bema. Uwagę zwiedzających zwróci również armia miniaturowego wojska, złożona z ołowianych żołnierzyków pochodzących z kolekcji Marka Axentowicza.  

Godne uwagi jest również samo Mauzoleum i jego wnętrze, pieczołowicie odtworzone według dawnego projektu Borysa von Zinserlinga i Romualda Zerycha. Ponadto wewnątrz fortu udostępniony jest skansen artylerii Królestwa Polskiego, zawierający repliki armat i jednorogów według wzoru z 1805 roku, a także kopię wyrzutni Bema. Otwarty jest również taras Mauzoleum, skąd podziwiać można fort i pole historycznej bitwy, a także panoramę miasta.

źródło: muzeum.ostroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×