Mieszkańcy osiedla Pomian obawiają się, że przebudowa ulicy Goworowskiej w Ostrołęce spowoduje, że hałas stanie się nie do zniesienia. Dlatego proponują władzom miasta budowę ekranów akustycznych. Jest już odpowiedź prezydenta Ostrołęki.
Jak wiadomo ulica Goworowska stała się nie tylko drogą lokalną, ale trasą przelotową na Mazury. Budowa galerii handlowej w centrum miasta oraz intensywny rozwój osiedli mieszkaniowych w ościennych gminach - to kolejny czynnik, który znacząca zwiększył lokalny ruch. Jeszcze przed rozpoczęciem prac, przed wycinką drzew - uciążliwość tej ulicy dla mieszkańców była nie do zniesienia. Teraz po wycince drzew oraz budowie 5 pasów - sytuacja stanie się jeszcze bardziej dramatyczna. Komfort życia mieszkańców Osiedla Pomian ulegnie znaczącemu pogorszeniu
- napisali mieszkańcy we wniosku, który do prezydenta złożyła Rada Osiedla Pomian.
- Zdaniem społeczności naszego Osiedla, najlepszym możliwym rozwiązaniem byłby montaż ekranów akustycznych. Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązanie podniesie koszty realizowanej inwestycji, dlatego pomyśleliśmy takie o ich uszczupleniu - czyli zbudowaniu niższych skromniejszych, nowoczesnych i estetycznych ekranów (w przeciwieństwie do 6-metrowych płyt spotykanych przy autostradach). Może byłaby szansa na dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie lub pozyskanie środków z innych programów? Wtedy montaż ekranów nie kolidowałby finansowo z inwestycją główną i mógłby być prowadzony jako zupełnie oddzielna inwestycja, nieobciążająca Miasta Ostrołęki lub w przypadku dofinansowania mniejszego niż 100 % - generujący niewielki wkład Miasta - proponują mieszkańcy, uważając, że ekrany poprawią komfort życia pobliskich mieszkańców, a nawet podniosą walory estetyczne miasta, wpływając na jego nowoczesny wygląd.
Dalej w piśmie podpisanym przez przewodniczącego rady osiedla Pomian Ryszarda Sidorzaka oraz przewodniczącą zarządu osiedla Annę Zaorską-Szklanko, czytamy:
Zdajemy sobie też sprawę, że nie tylko nasze Osiedle boryka się z takim problemem, dlatego może to najlepszy moment, żeby zacząć takie rozwiązania stosować powszechnie. Kolejnym argumentem przemawiającym za montaźem płyt, jest fakt, że zapobiegają negatywnym skutkom długofalowym - takim jak przedwczesne problemy ze słuchem. Dzięki nim bezpieczne normy związane z hałasem nie będą przekraczane. Pokusiliśmy się na przegląd występowania ekranów w innych miastach i udało nam się ustalić, że ekrany akustyczne zaczęły pojawiać się nie tylko na strategicznych drogach, ale również przy gęsto zabudowanych osiedlach.
Potrzebne badania poziomu hałasu
Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik odpowiedział radzie osiedla, że inwestycja, która została już rozpoczęta, nie zakłada budowy ekranów akustycznych.
- Podstawą do realizacji budowy tego typu rozwiązania jest przeprowadzenie pomiaru poziomu hałasu. Po wykonaniu takich badań, w razie stwierdzenia występowania negatywnego oddziaływania ww. drogi na środowisko Miasto będzie miało możliwość podjęcia działań w celu ograniczenia oddziaływania przedmiotowej drogi na środowisko - podkreślił prezydent, dodając:
Mając na uwadze powyższe, montaż ekranów akustycznych nie może być brany pod uwagę jako działanie krótkoterminowe ze względu na brak zabezpieczonych środków finansowych. Nie jest jednak wykluczone, że wnioskowane zabezpieczenia przeciwhałasowe powstaną w przyszłości w ramach analizy porealizacyjnej.