eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejskie obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA

Ostrołęczanie uczcili pamięć żołnierzy walczących za wolność i niepodległość Polski. W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego przy ul. Kurpiowskiej złożono kwiaty i wieńce.

W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe szkół i instytucji, służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji pozarządowych. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez księdza kanonika Jana Świerada, proboszcza parafii pw. Zbawiciela Świata, zebrani w milczeniu oddając hołd bohaterom, którzy polegli w obronie ojczyzny złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939 - 1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

- Przyszliśmy dziś tutaj, żeby przez modlitwę, przez zadumę, wspominać i czuwać nad tymi którzy odeszli, którzy za ojczyznę oddali życie. Wielu Polaków, wielu ludzi nie zauważa tego święta, wielu zajętych codziennością nie wspomni nawet przez chwilę o tych, którzy byli przed nami. A nawet i ci, którzy uczestniczą w pewnych uroczystościach państwowych czy samorządowych, miewają różne motywacje. Czasami z obowiązku, czasami jakiejś poprawności, na szczęście też często z potrzeby serca - mówił podczas uroczystości prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

1 września 1939 roku o 4.34 pierwsze niemieckie bomby spadły na most w Tczewie następnie o 4:40 na Wieluń, a o 4.45 z pancernika Schleswig-Hollstein rozpoczął się ostrzał Westerplatte.

Wojnę rozpoczęli Niemcy, stosując metodę Blitzkriegu, polegającą na błyskawicznym uderzeniu wojskowymi siłami zbrojnymi. Ostrzeliwane Westerplatte broniło się siedem dni, a w wyniku przegranej dla Polski kampanii wrześniowej 28 września skapitulowała stolica.

Klęska była uwarunkowana także tym, że Polska stała się obiektem ataku nie tylko z Zachodu, ale i ze Wschodu. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, 17 września na teren RP wkroczyły wojska Związku Radzieckiego. Polska znalazła się w kleszczach, z których wyjście okazało się niemożliwe - atakujące z dwóch stron wojska niemieckie i radzieckie zamykały pole ucieczki, zmuszając do kapitulacji.

Kampania wrześniowa, bohaterski zryw Polaków o wolność, zakończyła się wraz z kapitulacją Warszawy. Wobec braku stanowczej reakcji ze strony sojuszników, którzy w tym czasie prowadzili na zachodzie „dziwną wojnę”, polska armia nie była w stanie dostatecznie szybko odbudować swych szeregów.

W kampanii wrześniowej według rachunków zginęło 66 000 żołnierzy i oficerów, a ok 420 000 zostało wziętych do niewoli. Polska żegluga została całkowicie zniszczona - większość w wyniku obrony wybrzeża. Udało się uratować tylko kilka statków, które zostały odtransportowane do Wielkiej Brytanii. Zniszczeniu uległa także większość polskiej floty powietrznej.


D. Płoski

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×