Podczas najbliższej sesji rady miasta radni podejmą decyzję ws. zgody na zawarcie przez Miasto Ostrołękę porozumienia z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w celu opracowania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Ostrołęckiego Obszaru Strategicznej Interwencji na lata 2021-2030. Na czym ma polegać to porozumienie i jakie będą z niego korzyści?
W uzasadnieniu przygotowanego projektu uchwały wskazano, że "polityka regionalna wymuszana samorządach powiązanych ze sobą funkcjonalnie podejmowanie zinstytucjonalizowanej współpracy". - W perspektywie finansowej 2021-2027 przewidziano dedykowane wsparcie dla Mazowieckich Strukturalnych Inwestycji Terytorialnych. Oznacza to, że niektóre projekty będą mogły być realizowane wyłącznie w formie zintegrowanej, obejmującej więcej niż jedną gminę w ramach obszaru funkcjonalnego.
Miasto Ostrołęka ma podjąć współpracę z gminami Olszewo-Borki, Rzekuń, Goworowo, Lelis, Kadzidło i Myszyniec oraz z powiatem ostrołęckim.
- Porozumienie z ww. jednostkami jest niezbędne celem opracowania strategii rozwoju ponadlokalnego. Ponadto do współpracy zaproszono Powiat Ostrołęcki – jego obecność w Partnerstwie wydaje się być niezbędna z uwagi na planowane przez gminy inwestycje obejmujące niekiedy infrastrukturę powiatową (np. drogi) - wskazano w uzasadnieniu.
Przygotowana w ramach porozumienia strategia rozwoju ponadlokalnego ma uwzględniać wnioski z diagnozy społecznej, gospodarczej i przestrzennej odnoszące się do obszaru gmin zawierających porozumienie. - Dokument umożliwi w przyszłości skuteczną realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy samorządów, zwiększy efektywność przedsięwzięć realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w formie współpracy partnerskiej. Strategia będzie opracowywana w modelu partycypacyjnym, będzie podlegać konsultacjom społecznym i innym uzgodnieniom wynikającym z obowiązujących przepisów oraz zostanie przedłożona radom gmin i radzie powiatu do uchwalenia - czytamy w projekcie.
Krótko mówiąc, celem jest rozwój regionu, pobudzenie gospodarcze i podniesienie jakości życia mieszkańców samorządów należących do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ostrołęki. Decyzja w sprawie porozumienia zapadnie podczas najbliższej sesji - 30 marca 2023 r.