Dziś w Urzędzie Miasta Prezydent Łukasz Kulik podpisał umowę o współpracy z Wydziałem Transportu Politechniki Warszawskiej.
Umowa została zawarta, w celu stworzenia formalnych ram współpracy władz Miasta Ostrołęki i Politechniki Warszawskiej - Wydziału Transportu na rzecz doskonalenia rozwoju systemu transportowego miasta oraz systemu kształcenia w zawodowych szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Ostrołęka. Ponadto w ramach współpracy możliwe będzie wspólne określanie zasad pozyskiwania funduszy na wykonanie realizowanych przedsięwzięć oraz wspólne występowanie o ich pozyskanie.
- W ramach współpracy przewiduje się realizację projektów związanych z efektywnością i innowacyjnością funkcjonowania systemu transportowego miasta w obszarze transportu, rozwiązań w zakresie kształtowania infrastruktury oraz efektywnością kształcenia w zawodowych szkołach ponadpodstawowych. - poinformowł Piotr Potulski, rzecznik UM w Ostrołęce.
W spotkaniu uczestniczyli: Dziekan Wydziału Transportu prof. dr hab. inż . Marianna Jacyna, profesor uczelni dr hab. inż. Konrad Lewczuk, przedstawiciele MZK, przedstawiciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych.
Strony podejmą współpracę przy realizacji dwóch projektów obszarowych:
1. Objęcie patronatem przez Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej zawodowych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Ostrołęka, w tym w szczególności kształcących w zawodach: technik logistyk, technik spedytor, technik pojazdów samochodowych.
2. Prowadzenie badań w zakresie efektywnego funkcjonowania systemu transportowego Miasta Ostrołęka, w tym:
- organizacji zbiorowej komunikacji miejskiej, w tym z uwzględnieniem niskoemisyjnego transportu,
- prognozowania i planowania rozwoju systemów transportowych Miasta Ostrołęka,
- prognozowania i planowania zapotrzebowania na usługi transportowe w mieście,
- kształtowania infrastruktury i planowania sieci transportowych miasta,
-optymalizacji kosztów funkcjonowania transportu miejskiego,
- doboru środków transportu oraz technologii przewozów do zadań wynikających z realizacji transportu publicznego w mieście,
- kierowania i sterowania procesami ruchu drogowego w Mieście Ostrołęka,
- projektowania, tworzenia i wykorzystywania inteligentnych systemów transportowych,
- wzajemnego oddziaływania technicznych środków transportu z infrastrukturą oraz środowiskiem naturalnym,
- niezawodności i bezpieczeństwa systemów transportowych i środków transportu.
Spotkanie odbyło się 20 września w Urządzie Miasta.