W tym roku samorząd Mazowsza stawia na aktywny wypoczynek pod hasłem MAZOprzygody. Odpoczywać będziemy świadomie i wspólnie, z rodziną oraz przyjaciółmi na łonie mazowieckiej przyrody i w wyjątkowych MAZOmiejscach – to najważniejsze założenia właśnie ruszającej nowej kampanii turystycznej województwa.
Samorząd Mazowsza otwiera kolejny sezon kampanią turystyczną zachęcającą do odkrywania naszego regionu. Tym razem władze regionu stawiają na MAZOprzygody. Do wypraw po Mazowszu zachęca Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego – Wybierzmy w tym roku na wakacyjne, ale też i weekendowe wyprawy nasze piękne Mazowsze. Jest blisko, bezpiecznie i w zasadzie w każdym zakątku regionu można znaleźć coś wyjątkowego. W tym roku zachęcamy do zwiedzania pod hasłem niezwykłych MAZO-miejsc – podkreśla.
Czas Mazowsza = Moda na Mazowsze
W tym sezonie, z uwagi na trudną sytuację międzynarodową, samorząd województwa postawił w swoich działaniach na tworzenie emocjonalnych więzi, dialog i świadome odpoczywanie poprzez świadomy wybór miejsca odpoczynku. – Chcemy wykreować trend na odpoczywanie na Mazowszu. Mamy już do tego mocne podstawy, ale po tych dwóch trudnych turystycznie latach musimy na nowo nauczyć się zainteresowań, oczekiwań i potrzeb turysty – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystki urzędu marszałkowskiego.
W okresie trwania nowej kampanii planowanych jest kilka odsłon. Główne hasła kampanii będą zbudowane w jednolity sposób. Będzie to swego rodzaju zabawa w słowotwórstwo – łączenie przedrostka „Mazo” z wybranym słowem. W ten sposób w tym roku mieszkańcy i turyści będą bywać w MAZOmiejscach, czuć MAZOsmaki, odbywać MAZOpodróże czy po prostu miło spędzać MAZOczas.
Kluczowe w pierwszej odsłonie kampanii „Odpocznij na Mazowszu” będzie hasło MAZOrazem. Jego intencją jest wywołanie poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Mazowsze pokazywane w tej odsłonie będzie otwarte, gościnne i przede wszystkim bezpieczne.
Wśród zaplanowanych działań skupiono się na pokazywaniu przyrodniczych uroków Mazowsza. Zdjęcia z wyjątkowych, często do tej pory nieznanych miejsc pojawią się w przestrzeni publicznej, prasie i mediach społecznościowych w całym regionie. Zaplanowano również działania w telewizji i radio.
Kamperem po Mazowszu!
Jednym z bardziej wyrazistych symboli kampanii będzie kolorowy kamper, przemierzający region wzdłuż i wszerz. Będzie można do niego zajrzeć m.in. na piknikach planowanych w wybrane weekendy wakacji. Relacje z podróży kamperem po Mazowszu będą pojawiały się w mediach społecznościowych. Tam też można będzie znaleźć informację o planowanych konkursach z nagrodami.
Więcej o tegorocznych działaniach na FB: Mazowsze serce Polski oraz Instagram: Moda na Mazowsze (@moda_na_mazowsze) ) i stronach www.mazovia.pl i www.modanamazowsze.pl.
W MAZO-podróży po Kurpiach
Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaznacza że – Wszyscy, którzy w swoich planach na wakacje postawili na Mazowsze nie mogą pominąć Kurpiowszczyzny, bo tutaj można podziwiać uroki dawnej puszczy, kultury, która z niej wyrosła oraz poznać wyjątkowych artystów. MAZO-podróże po Kurpiach warto rozpocząć od odwiedzenia Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Dzięki wystawom stałym zwiedzający poznają historię Ostrołęki i regionu, będą mieli możliwość podziwiania pięknych odświętnych kurpiowskich strojów ozdobionych koliami z bursztynu, ale także poznają życie codzienne mieszkańców puszczy. Wystawa „Wycinanka kurpiowska Puszczy Białej i Zielonej” pokaże bogactwo sztuki Kurpiów poprzez jedną z najbardziej rozpoznawalnych dziedzin, jaką jest wycinankarstwo wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury – dodaje.
W oparciu o wystawy stałe Muzeum w okresie wakacyjnym zaprasza na cykl spotkań „Etnodizajn po kurpiowsku” i proponuje twórcze spotkania w pracowni etnodizajnu, na których będzie można wykonywać różne przedmioty dekoracyjne oraz przeznaczone do codziennego użytku. Własnoręcznie wykonane, inspirowane wzorami zaczerpniętymi z bogatej kultury kurpiowskiej stanowić będą niepowtarzalną pamiątkę z wizyty w Muzeum i na Kurpiach. Wakacyjne spotkania będą odbywały się w godzinach: 10.30 - 12.30 i 13.00 - 15.00 w terminach:
- 3 lipca – Kurpiowskie kwiaty w roli głównej malwy, a na Fortach Bema piknik literacki „Imieniny Wiktora” organizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrołęce;
- 31 lipca – Etno torby (torba bawełniana);
- 14 sierpnia – Lalka z gałganka (lalka szmacianka);
- 28 sierpnia – Ach te lasy (wycinanki, ramka z gałązek).