Na Mazowszu powstaną ogrody deszczowe, zielone przystanki, stawy retencyjne, tężnie solankowe i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. To tylko kilka przykładów ze 184 samorządowych inwestycji związanych z ochroną powietrza i walką z suszą, które otrzymały wsparcie samorządu Mazowsza. Radni województwa zdecydowali o przekazaniu 172 gminom blisko 11 mln zł.
Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.
Jak podkreśla marszałek Adam Struzik: – Ochrona powietrza czy walka z suszą to dziś tematy równie ważne, jak nowe drogi czy systematyczne doposażanie placówek służby zdrowia. Jesteśmy w decydującym momencie jeśli chodzi o sprawy klimatu. Musimy zacząć działać w trosce o przyszłość pokoleń. Na Mazowszu mamy tego świadomość, dlatego m.in. już od kilku lat przy dużym zainteresowaniu samorządów prowadzimy nasz autorski program wsparcia skupiony na działaniach związanych z ochroną powierza oraz monitoringiem suszy. W tym roku pomożemy w realizacji 184 proekologicznych przedsięwzięć.
Wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów zgłoszonych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.
To już trzecia edycja programu wsparcia, ale liczba zgłoszeń pokazuje, że wciąż jest wiele do zrobienia, co zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Zainteresowanie naszym programem, również w tym roku było bardzo duże. Do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się utworzyć listę rezerwowych projektów, które otrzymają pomoc w przypadku pojawienia się oszczędności. Każdy kto złożył poprawny wniosek, otrzymał wsparcie na co najmniej jeden zgłoszony projekt.
Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa są działania związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie powstaną trzy stacje – w Celestynowie, Michałowicach i Nasielsku. Ponadto w ramach MlWOPiM MAZOWSZE 2021 pomoc otrzymają gminy, które zaproponowały przedsięwzięcia polegające na tworzeniu ogrodów deszczowych, takie miejsce powstanie m.in. w Mińsku Mazowieckim. Gminy, dzięki wsparciu Mazowsza będą tworzyć też stawy i niecki retencyjne oraz instalacje systemów retencjonowania wody deszczowej z dachów budynków użyteczności publicznej (szkół, urzędów, przychodni itp.). Wodę deszczową będą odzyskiwać np. przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Laskach (gm. Izabelin). Na liście dofinasowanych wniosków są także projekty związane z tworzeniem nowych i rewitalizacją istniejących terenów zieleni.