eOstroleka.pl
Region,

Matura z matematyki w 2025 roku: przewidywane zmiany i wyzwania

REKLAMA
zdjecie 425
REKLAMA
zdjecie 425

W życiu każdego polskiego ucznia przychodzi ten dzień na początku maja, kiedy trzeba zasiąść przed oficjalnym arkuszem egzaminacyjnym podczas matury z matematyki. Jest to jedno z najważniejszych wyzwań na ścieżce edukacyjnej uczniów szkół średnich. Warto dodać, że wraz ze zmianami w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zmiany dotknąć mogą również maturzystów. Jeżeli przygotowujesz się do matury z matematyki w roku szkolnym 2024/2025, znajdziesz tutaj wszystkie najnowsze informacje dotyczące tego, jak wyglądać może ten test.

Przewidywane zmiany w maturze z matematyki na rok 2025

Matura z matematyki 2024 odpowiedzi i wyniki – oto najgorętszy temat w okresie od maja do lipca tego roku. Choć tegoroczne egzaminy już za nami, to już teraz warto przyjrzeć się, jakie zmiany na maturze mogą mieć miejsce w kolejnym roku szkolnym. Pod kątem przewidywanych zmian warto dostosować to, jak wyglądać będą Twoje korepetycje matematyka w nadchodzących miesiącach.

Jakie nowości na maturze z matematyki w 2025 roku? Przede wszystkim mowa o dwóch kierunkach zmian, jakie zostały już oficjalnie ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W komunikacie CKE pojawiły się informacje o następujących zmianach:

  • Część materiału, który w roku 2023 i 2024 był wymagany na poziomie rozszerzonym, zostanie przeniesiony na maturę podstawową z matematyki w 2025 roku.
  • Egzamin maturalny w 2025 roku będzie zawierał również nowe zagadnienia, których nie było na maturach w 2023 i 2024 roku.

Aby lepiej zrozumieć dokładne wymagania egzaminacyjne z matematyki, warto zapoznać się z komunikatami CKE, a także przykładowymi arkuszami, które pojawiać się będą w najbliższym czasie.

Poniżej znajdziesz konkretne zmiany, jakie obowiązywać będą na kolejnej maturze z matmy.

Potencjalne wyzwania na maturze z matematyki 2025

Poznaj najnowsze zmiany, które wchodzą w życie od roku szkolnego 2024/2025! Kompletne listy znajdziesz w sekcjach poniżej.

Dotychczasowy materiał rozszerzony na maturze podstawowej w 2025 roku

  1. Liczby rzeczywiste: przeprowadzanie prostych dowodów dotyczących podzielności liczb całkowitych i reszt z dzielenia nie trudniejsze niż dowód podzielności przez 24 iloczynu czterech kolejnych liczb naturalnych lub dowód własności: jeśli liczba przy dzieleniu przez 5 daje resztę 3, to jej trzecia potęga przy dzieleniu przez 5 daje resztę 2.
  2. Wyrażenia algebraiczne: dzielenie wielomianu jednej zmiennej W(x) przez dwumian postaci x – a.
  3. Układy równań: rozwiązywanie metodą podstawiania układów równań, z których jedno jest liniowe, a drugie kwadratowe.
  4. Trygonometria: stosowanie twierdzenia sinusów i cosinusów oraz wzór na pole trójkąta z wykorzystaniem sinusa, a także obliczanie kątów trójkąta i długości jego boków przy odpowiednich danych (rozwiązywanie trójkątów).
  5. Planimetria: stosowanie twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Talesa, a także przeprowadzanie dowodów geometrycznych.
  6. Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej: posługiwanie się równaniami prostych na płaszczyźnie, w postaci kierunkowej i ogólnej, w tym wyznaczanie równania prostej o zadanych własnościach (takich jak na przykład przechodzenie przez dwa dane punkty, znany współczynnik kierunkowy, równoległość lub prostopadłość do innej prostej, styczność do okręgu); znajdowanie punktów wspólnych prostej i okręgu oraz prostej i paraboli będącej wykresem funkcji kwadratowej.
  7. Stereometria: posługiwanie się pojęciem kąta między prostą a płaszczyzną oraz pojęciem kąta dwuściennego między półpłaszczyznami; rozpoznawanie w graniastosłupach i ostrosłupach kątów między odcinkami (np. krawędziami, krawędziami i przekątnymi) oraz kątów między ścianami, obliczanie miar tych kątów; określanie, jaką figurą jest dany przekrój prostopadłościanu płaszczyzną.

Nowe zagadnienia na maturze z matematyki 2025

  1. Wyrażenia algebraiczne: znajdowanie pierwiastków całkowitych wielomianu o współczynnikach całkowitych.
  2. Równania i nierówności: rozwiązywanie równań wielomianowych, które dają się doprowadzić do równania kwadratowego, w szczególności równania dwukwadratowe;
  3. Funkcje: posługiwanie się funkcją f(x) = a/x, w tym jej wykresem, do opisu i interpretacji zagadnień związanych z wielkościami odwrotnie proporcjonalnymi, również w zastosowaniach praktycznych.
  4. Ciągi: obliczanie początkowych wyrazów ciągów określonych rekurencyjnie.
  5. Trygonometria: znajdowanie przybliżonych wartości funkcji trygonometrycznych, korzystając z tablic lub kalkulatora; znajdowanie za pomocą tablic lub kalkulatora przybliżonej wartości kąta, jeśli dana jest wartość funkcji trygonometrycznej.
  6. Stereometria: rozpoznawanie w walcach i w stożkach kąta między odcinkami oraz kąta między odcinkami i płaszczyznami (np. kąt rozwarcia stożka, kąt między tworzącą a podstawą), obliczanie miar tych kątów.
  7. Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka: stosowanie skali centylowej; obliczanie wartości oczekiwanej, np. przy ustalaniu wysokości wygranej w prostych grach losowych i loteriach.

Podsumowanie

Jak widać, nowe wymagania maturalne z matematyki w 2025 roku są bardzo rozbudowane. Warto odpowiednio wcześniej rozpocząć przygotowania do egzaminu, w czym z pewnością pomóc mogą profesjonalne korepetycje. Zapisz się na lekcje matmy już teraz, nie zwlekaj ani chwili dłużej!

Materiał zewnętrzny. 

Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
 16 dk17 dk18 dk19  20  21 dk22
dk23  24  25  26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×