Mateusz Lachowski, korespondent wojenny, opowiedział w Ostrołęce jak wygląda sytuacja na froncie i jak z inwazją rosyjską radzi sobie Ukraina.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim filmem obrazującym to co dzieje się w ogarniętym wojną kraju naszych sąsiadów. Podczas rozmowy Lachowski wspomniał m.in. o mordach w Bucz, sytuacji na froncie, o tym jak wygląda życie w czasie wojny oraz o stosunku Ukraińców do Polaków i rosyjskiego agresora.
Mateusz Lachowski opowiedział sporo o pracy korespondenta wojennego. Usłyszeliśmy m.in. o jego przeżyciach na linii frontu, o codziennym życiu żołnierzy liniowych, a także o położeniu ludności cywilnej, która pozostała na terenach bezpośrednio objętych walkami. Podczas dyskusji zostały poruszone również wątki stosunku Ukraińców do Polaków, nacjonalizmu ukraińskiego czy też pomocy jaką państwo polskie przekazuje do Kijowa. Nasz gość opowiedział też o swoich osobistych motywacjach, które skłoniły go do wyjazdu na Ukrainę, oraz o doświadczeniach z pobytu w miejscowościach Bucza, Izium, Irpień, Wuhledar, Kramatorsk i innych dotkniętych rosyjską agresją.- relacjonuje spotkanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Mateusz Lachowski urodził się w 1992 r. w Lublinie. Jest fotoreporterem, reżyserem, dziennikarzem mającym na koncie współpracę z wieloma polskimi mediami. Zajął III miejsce w konkursie na Dziennikarza Roku Grand Press 2022. Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., pracuje jako korespondent wojenny, obecnie w telewizji Polsat. Niemalże każdego dnia przekazuje informacje z frontu. Był pierwszym dziennikarzem z Polski, który relacjonował mord cywilów ukraińskich w Buczy.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych 25 maja 2023 r.
Zobacz zdjęcia i wideo ze spotkania z Mateuszem Lachowskim w Ostrołęce.