W marcu w Ostrołęckim Centrum Kultury wystąpi zespół Harlem. Oprócz tego w marcowym kalendarzu imprez odbywających się na obiektach OCK przewidziano jeszcze kilka ciekawych wydarzeń.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym terminarzem imprez kulturalnych, które w najbliższym czasie odbywały się będą w Ostrołęce. Z całą pewnością każdy znajdzie wśród nich propozycje dla siebie.
PORTRETY
wernisaż wystawy malarstwa Teresy Adamowskiej
1 III, godz. 19, Galeria Ostrołęka
Teresa Adamowska - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studia z zakresu malarstwa i grafiki użytkowej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego w 1987 r. W czasie studiów praktyka pedagogiczna w Comunita di Capodarco w Rzymie. W dorobku artystycznym około 30 wystaw indywidualnych i uczestnictwo w ponad 50 wystawach zbiorowych, nagrody i wyróżnienia w dziedzinie malarstwa, rysunku, tkaniny artystycznej w konkursach środowiskowych, w wystawach ogólnopolskich i plenerach międzynarodowych.
MIEJSCE URODZENIA 2018
eliminacje miejskie Ostrołęckiego Konkursu Recytatorskiego
6 III, godz. 9, Klub Oczko
Celem Ostrołęckiego Konkursu Recytatorskiego MIEJSCE URODZENIA jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej twórczości literackiej związanej z regionem Kurpiowszczyzny oraz doskonalenie warsztatu recytatorskiego.
Uczestnicy konkursu występują w trzech kategoriach: młodzieży szkół podstawowych, młodzieży szkół gimnazjalnych, młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
Eliminacje rejonowe odbędą się 20 marca o godz. 9 w Klubie Oczko
MALI CZARODZIEJE
koncert z cyklu spotkania z muzyką
7 III, godz. 13.15 i 14.15, sala OCK, bilet 5 zł
Małym melomanom pragniemy podarować czarodziejski kufer. Gdzie go znajdziemy? Kto go nam otworzy? Co kryje się w jego wnętrzu? Zapraszamy do wspaniałej, niezwykłej przygody z muzyką i tańcem. W programie koncertu znajdą się kompozycje Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego, Krystyny Krahelskiej, Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.
SANSARA NEPAL
wernisaż wystawy fotografii Wojtka Moskwy
8 III godz. 19, Galeria Ostrołęka
Wojtek Moskwa - urodzony w Ełku w roku 1976. Fotografuje od 1991 roku. Jest autorem dwóch wystaw indywidualnych i książek będących ich dopełnieniem:
„SANSARA Nepal” to efekt wyprawy do Nepalu w 2012 r.;
„KRAINA opowieść o wąskim torze” to owoc wędrówki śladami toru kolejki wąskotorowej we wschodniej części Mazur.
Pozostając w tematyce pojęcia sansary przygotowuje ekspozycję materiału p.t. WĘDRÓWKA DUSZ tworzonego od 2006 roku w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w konkursach: Pilzner Urquell International Photography Awards 2008 r. oraz Grand Prix Fotofestiwal 2015. Fotografia „Na pamiątkę spotkania" została wybrana do wystawy IPA BEST OF SHOW w Nowym Yorku.
Sansara - w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi.
BALLADA NA TRZY BIURKA (2)
spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej
9 III, godz. 19, Klub Oczko, wstęp wolny
Pani dyrektor, kadrowa tuż przed emeryturą, księgowa po czterdziestce i 20-letnia maszynistka to bohaterki sztuki Izabeli Degórskiej. Co łączy panie oprócz tego, że razem pracują? Na to pytanie odpowie spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej (grupa dorosła).
Występują: Marta Dąbrowska, Ewa Krupka, Monika Dębek, Monika Geburt
Reżyseria - Wojciech Kraszewski
HARLEM
koncert z cyklu Nastroje we Dwoje
10 III, godz. 17, sala OCK, bilet 30 zł
Początki zespołu sięgają roku 1993, ale właściwy kształt – zarówno pod względem charakterystycznego brzmienia, jak i składu – zespół osiągnął w 1994 roku wraz z przyjściem do "Harlemu" Stanisława Czeczota. W roku 1995 zespół wydał pierwszą płytę ("Lustra"), a trzy lata później następną ("Bezsenne noce"), gdzie swojego głosu użyczył Krzysztof Cugowski. Kolejna płyta ("Amulet") z udziałem Macieja Balcara – wokalisty zespołu "Dżem" – ukazała się w 2000 roku. Natomiast w 2004 roku "Harlem" zagrał historyczny koncert na stadionie "Legii" w Warszawie jako support zespołu Deep Purple.
Do dorobku zespołu, oprócz pięciu wydanych płyt, należy zaliczyć tysiące koncertów na największych scenach w Polsce oraz najbardziej prestiżowych festiwalach (Opera Leśna w Sopocie, "Przystanek „Woodstock" w Żarach, "Olsztyńskie Noce Bluesowe", Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, itd.).
Zespół gra w składzie:
Krzysztof "Dżawor" Jaworski – gitary
Jakub "Qbek" Weigel – vocal
Wojciech "Puzon" Kuzyk – gitara basowa
Jarosław "Jarcyś" Zdankiewicz – perkusja, vocal
Cezary "Kaz" Kaźmierczak – inst. klawiszowe
HOLY LAND - MOIMI OCZAMI
wernisaż wystawy fotografii Marka Syguły
16 III, godz. 18, hol OCK
Pierwsze dwie indywidualne wystawy Marka Syguły organizowane przez Galerię Ostrołęka poświęcone były przyrodzie. Tym razem autor zabiera nas do Izraela, w podróż po Ziemi Świętej. „Jak widzowi pokazać Izrael, Ziemię Świętą nie tylko dla chrześcijan, ale też dla muzułmanów i wyznawców judaizmu? Zadanie dość karkołomne, ale pomocą staje się świecka wycieczka z doskonałym żydowskim przewodnikiem (Dawid Wajntraub), któremu napotkani księża i Arabowie biją pokłony do samej ziemi. Galilea, Jerozolima, Judea, Wzgórza Golan, Morze Martwe… wszystko naznaczone historią i… dotknięciem Boga. Pod niegodnymi stopami kamienie, po których stąpali Jezus z uczniami, Mojżesz, Abraham, Mahomet…i zamiast wędrówki na klęczkach, ja z niepasującym, wielgaśnym aparatem, łapię dane mi chwile i próbuję zatrzymać wspomnienia widziane przez soczewkę obiektywu. Pojadę kiedyś jeszcze raz, ale z nieuzbrojonym okiem, bez żadnych optycznych zabawek. Tylko ja, Arabowie i Żydzi. Pełna koegzystencja. Tyle akceptacji można się nauczyć od mieszkańców Palestyny. I cóż, że czasem wrze. Gorący to przecież klimat i gorący wspaniali ludzie.”
CZEKOLADKI
spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej
16 III, godz. 18, Klub Oczko, wstęp wolny
Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co ci się trafi. Nasz spektakl jest idealnym tego odzwierciedleniem. Z wyglądu słodkie i niewinne, w środku... sami się przekonajcie! Zapraszamy na spektakl autorstwa Bożeny Kupis-Kucharskiej.
Występują: Aleksandra Gąska, Oliwia Kruczyk, Justyna Kita, Małgorzata Śmiarowska, Paulina Zawadzka.
Reżyseria: Wojciech Kraszewski
PIPPI POŃCZOSZANKA
spektakl dla dzieci z cyklu Godziny dla Rodziny
18 III, godz. 12, sala OCK
bilety: 7 zł (dziecko) i 15 zł (osoba dorosła)
Teatr Lalki i Aktora z Łomży przedstawi historię najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynki świata.
Pippi mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i... nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.
Spektakl dla dzieci od 4 roku życia
MIEJSCE URODZENIA 2018 - eliminacje rejonowe
20 III, godz. 9, Klub Oczko
Eliminacje rejonowe to finał 37. edycji Ostrołęckiego Konkursu Recytatorskiego.
TAK TO JUŻ Z NAMI JEST
pożegnalny koncert maturzystów Studia Piosenki
23 III, godz. 19, Scena im. P. Opęchowskiego, Klub Oczko
Występują: Sylwia Czernysz, Łucja Nalewajk, Marta Niźnik
Akompaniament: Tomasz Mikulski - gitara
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kowalewski
Reżyseria: Wojciech Kraszewski
63. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI - eliminacje miejskie
27 III, godz. 10, Klub Oczko
Co roku w czerwcu gościmy znakomitych recytatorów z całej Polski, którzy rywalizują w finale OKR w turniejach: RECYTACJA i WYWIEDZIONE ZE SŁOWA. Aby recytator mógł wystąpić w finale, najpierw musi przejść przez konkursy eliminacyjne. I to jest właśnie pierwszy ich etap.
Pragniemy, aby przeglądy wszystkich stopni były miejscem nie tylko prezentacji, ale też rozmów i spotkań poszerzających i pogłębiających znajomość literatury, przestrzenią doskonalenia warsztatu twórczego, budowania wspólnoty ludzi złączonych pasją pracy nad doskonaleniem ojczystego języka. Służąc twórczo wielkiej sprawie, wyjdziemy z tego działania mądrzejsi i bogatsi.