eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, HISTORIA

Marianna Wojsz z Jarnut – ofiara bezwzględnej komunistycznej represji

REKLAMA
zdjecie 480
Zdjęcie z zasobów Muzeum Żołnierzy Wyklętych w OstrołęceZdjęcie z zasobów Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
REKLAMA

Fundacja Non Notus przypomniała historię Marianny Wojsz, pochodzącej z Jarnut, w pow. ostrołęckim. Jej historia to przykład na to, jak komunistyczni okupanci przez lata traktowali ludzi.

W latach 50. XX wieku, w Polsce poddanej sowieckiej okupacji, tysiące ludzi stało się ofiarami bezwzględnych represji komunistycznego reżimu. Jedną z takich osób była Marianna Wojsz, młoda dziewczyna z rodziny zaangażowanej w antykomunistyczny ruch oporu. Jej historia jest poruszającym świadectwem okrucieństwa i niesprawiedliwości, jakiej doświadczali przeciwnicy nowego systemu.

Rodzina Wojszów – w walce o wolną Polskę

Rodzina Wojszów z Jarnut pod Ostrołęką była głęboko zaangażowana w walkę o niepodległość Polski. Ojciec, Wincenty Wojsz, zginął tragicznie przed wojną, a matka, Maria, samotnie wychowywała pięcioro dzieci. W czasie okupacji niemieckiej cała rodzina aktywnie uczestniczyła w konspiracji. Po wojnie, gdy do władzy doszli komuniści, synowie Wojszów – Franciszek, Szczepan i Stanisław – wstąpili do antykomunistycznego podziemia.

Komunistyczne władze bezwzględnie rozprawiały się z przeciwnikami. Bracia Wojszowie byli ścigani, aresztowani i torturowani. Szczepan zginął w wyniku odniesionych ran, Stanisław został zamordowany w więzieniu, a Franciszek, choć uniknął najgorszego, był przez lata szykanowany.

Marianna Wojsz – skazana za pomoc bratu

Najmłodsza z rodzeństwa, Marianna, również została uwikłana w represje. Jej „winą” było udzielenie pomocy rannemu bratu, Szczepanowi, a także chleb, którym obdarowała braci. Za ten czyn została skazana na 7 lat więzienia. W więzieniu była poddawana torturom fizycznym i psychicznym. Po wyjściu na wolność nie była już tą samą osobą. Lata spędzone w więzieniu odbiły się na jej psychice.

- Poddawano ją bestialskim torturom fizycznym i psychicznym. Proszę sobie wyobrazić, że 18-letnią wrażliwą dziewczynę zamknięto w karcerze razem ze zwłokami powieszonego mężczyzny. Wyczytałam to w dokumentach udostępnionych mi w IPN. Niestety, z więzienia wróciła już psychicznie chora i przez całe życie musiała się leczyć, także w zakładach zamkniętych. Nigdy się tej choroby nie pozbyła, choć założyła rodzinę i miała dzieci - mówiła "Naszemu Dziennikowi" Jadwiga Wojsz-Solowe, córka Franciszka Wojsza - brata Marianny.

Historia Marianny Wojsz jest typowym przykładem tego, jak komunistyczny reżim niszczył całe rodziny. Młoda dziewczyna, która chciała jedynie pomóc swojemu bratu, została skazana na lata cierpienia i upokorzenia. Jej los jest bolesnym przypomnieniem o tym, że zaangażowanie w walkę o wolność często miało tragiczne konsekwencje.

Historię rodziny Wojszów opowiedziano także w filmie przygotowanym przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych sprzed 5 lat. Warto obejrzeć.

Materiał filmowy 1 :
Więcej o: Marianna Wojsz

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×