Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Jedna z decyzji minister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej dotyczy Ostrołęki.
Wiadomo już, że jedna z decyzji zasadniczych dotyczy małego reaktora jądrowego w technologii BWRX-300 w Ostrołęce. Decyzja zasadnicza potwierdza, że inwestycja w małą elektrownię jądrową w Ostrołęce jest zgodna z interesem publicznym i polityką energetyzcną realizowaną przez państwo.
- Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast - napisał na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek.
W Ostrołęce ma powstać mała modułowa elektrownia jądrowa. Ruszyła kolejna procedura
W Ostrołęce ma powstać mały reaktor jądrowy. Trwają kolejne procedury administracyjne przy inwestycji, jaka ma zostać przeprowadzona ze wsparciem Stanów Zjednoczonych. Postanowienie wydał Generalny…
SMR w Ostrołęce
Inwestycja polega na budowie i eksploatacji obiektu energetyki jądrowej w postaci elektrowni jądrowej, planowanej do zbudowania w technologii reaktorów wodnych wrzących typu BWRX-300 o mocy do 1300 MWe. Mały reaktor jądrowy BWRX-300 ma zostać wybudowany na działce o powierzchni ok. 70 ha przy ul. Krańcowej. Planowana jest również budowa i eksploatacja niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elektrowni jądrowej obiektów o charakterze pomocniczym. Budowę małego reaktora w Ostrołęce mają wesprzeć Stany Zjednoczone.