Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie ze współautorem książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” Błażejem Torańskim. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
Książka opowiada o jedynym niemieckim obozie koncentracyjnym na terenach okupowanej Polski przeznaczonym dla polskich dzieci i nastolatków. Powstał w 1942 r. przy ulicy Przemysłowej w Łodzi na terenie tamtejszego getta. Trafiały do niego dzieci od drugiego do szesnastego roku życia: wojenne sieroty, synowie i córki działaczy podziemia. Ich codziennością były mordercze apele, często po nocach i na mrozie, praca ponad siły, głód, choroby, tęsknota i strach, a także przemoc dorosłych oprawców.
Był to obóz, który miał na celu wyniszczenie młodego pokolenia. Robiono to w ścisłej tajemnicy, bo samo usytuowanie obozu było tak wykorzystane, w centrum getta, gdzie było podwójne ogrodzenie i nie było żadnych szans na jakiekolwiek ucieczki dla starszych dzieciaków. Obóz na Przemysłowej niczym nie różnił się od obozów dla dorosłych w innych miejscowościach. Warunki bytowania, praca oraz znęcanie się i mordowanie było takie same. Obóz łódzki różnił się tylko tym, że nie było w nim komór gazowych, ale dzieci mordowano głodem
– mówi Jerzy Jeżewicz były więzień.
Najmniejsze dzieci wysyłano z łódzkiego obozu do niemieckich ośrodków germanizacyjnych Lebensborn w Ludwikowie, w Puszczykowie oraz do tzw. Gaukinderheim w Kaliszu. Niekiedy starsze dzieci przewożono do innych ośrodków pracy, jak obóz w Potulicach lub, gdy ukończyły 16. rok życia, do niemieckich obozów koncentracyjnych, m.in. do Gross-Rosen, Ravensbrück lub Auschwitz.
O obozie zapomniano po wojnie. Nie ma prawie śladu. Dlaczego? Dopiero niedawno zainteresowano się nim, zaczęto pisać, ale wciąż nasza wiedza jest bardzo mała o tym straszliwym miejscu.
Autorami książki są Błażej Torański i Jolanta Sowińska-Gogacz.
Błażej Torański, (ur. 26 maja 1960 w Myszkowie), dziennikarz, pisarz. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (1984), gdzie był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował m.in. w czasopismach: Dziennik Łódzki, Wprost, Prawo i Życie, Rzeczpospolita. Był rzecznikiem prasowym Grupy Kapitałowej BOT Górnictwo i Energetyka i Najwyższej Izby Kontroli. Publikował w Forum Dziennikarzy, tygodniku Do Rzeczy oraz na portalu sdp.pl. Prowadził program autorski „Twarzą w twarz” w TVP3 Łódź, były redaktor naczelny portalu sdp.pl. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich– od 2021 sekretarz Zarządu Łódzkiego Oddziału. Przyrodni brat znanej pisarki Teresy Torańskiej. W latach 80. działacz opozycji. W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikacje historyczne. Autor także książek „Knebel. Cenzura w PRL-u” i „Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców”.
Spotkanie odbędzie się 22 marca (wtorek), godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Głowackiego 42