eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Łyse: Niedziela Palmowa 2012

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Powiat ostrołęcki: W niedzielę palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Jak co roku do zjeżdżają tam tysiące ludzi z Polski i zagranicy, żeby wziąć udział w uroczystościach i zobaczyć jedyne w swoim rodzaju piękne palmy kurpiowskie.

Ale oprócz procesji z palmami o znacznych rozmiarach, w Łysych odbywają się również kiermasze sztuki ludowej, kiermasze wydawnictw regionalnych i okolicznościowe wystawy. Są także stoiska, na których można kupić i skosztować potraw kuchni regionalnej.

Tegoroczna impreza rozpoczyna się o godz. 9.30 na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Łysych, gdzie będą występowały lokalne zespoły folklorystyczne. Następnie o godz. 11 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego. Po niej, o godz. 13. znów na placu przed GOKSiR wystąpią dwa zespoły folklorystyczne „Puszcza Zielona” z Łysych i „Reszelanie” z Reszla. Natomiast o godz. 14.30 odbędzie się ogłoszenie wyników 43. konkursu „Palma Kurpiowska”.

Jak informuje serwis internetowy gminy Łyse, na terenie Puszczy Zielonej palma wielkanocna posiada swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 10 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami.

Do uwicia tych pięknych wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Z ciężkiej wielomiesięcznej pracy powstają prawdziwe dzieła sztuki - drobne kolorystycznie dobrane kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe, ułożone w desenie i oryginalne wzory. Podobnie jak przed wieloma laty tak i dziś wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem, cisem. Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły. Taki sposób zdobienia jest charakterystyczny dla parafii Łyse i Lipniki. Kwiaty do palmy gospodynie zaczynają robić już od początku wielkiego postu. Składają je do koszy aby tydzień przed Niedzielą Palmową „uwić” lub „ukręcić” z nich palmę. Tradycyjne sposoby zdobienia palm, wyszukane rodzaje kwiatów z bibuły przekazywane są w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×