eOstroleka.pl
Region,

Łomża: Za rok większość spraw w urzędzie miasta załatwisz przez internet

REKLAMA
zdjecie 480
Nowa serwerownia w UM w Łomży, fot. lomza.plNowa serwerownia w UM w Łomży, fot. lomza.pl
REKLAMA

Prawdziwa rewolucja cyfrowa rozpoczyna się w Urzędzie Miejskim w Łomży. Już za niecały rok większość urzędowych spraw będzie można załatwić nie wychodząc z domu. Realizowany w ratuszu projekt umożliwi i upowszechni elektroniczną komunikację urzędu z mieszkańcami, ale także z innymi instytucjami oraz między wydziałami w samym urzędzie.

Projekt nosi nazwę "Wdrożenie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego cz. 2: administracja samorządowa". Jego pierwszy etap, modernizacja serwerowni, został zakończony. Przygotowane są miejsca pod nowe serwery, unowocześniona infrastruktura, zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Realizacja kolejnego etapu (cyfrowy urząd i elektroniczne zarządzanie dokumentami) potrwa rok. W ciągu najbliższych tygodni zostanie wyłoniony jego wykonawca. Do końca sierpnia przyszłego roku ma usprawnić komunikację elektroniczną łomżyńskiego Urzędu Miejskiego. Zamiast przychodzić z wnioskami, mieszkańcy będą je wysyłać internetem. Urzędnicy – zamiast wymieniać się pismami – będą przesyłać pliki.

Wprowadzone zostaną elektroniczne formularze umożliwiające załatwianie spraw związanych, m.in. z opłacaniem podatków, rejestracją pojazdów i ewidencją mieszkańców. W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwają prace nad zmianami przepisów, aby umożliwić zastąpienie osobistej obecności w urzędzie i składania własnoręcznego podpisu – formularzem elektronicznym złożonym w profilu zaufanym. Istnieje już możliwość składania w ten sposób niektórych pism (np. skarg i wniosków), a profil zaufany można wyrobić w Urzędzie Skarbowym lub ZUS. Aby upowszechnić jego używanie, podobny punkt powstanie w łomżyńskim ratuszu.   Urząd Miejski w Łomży jest jedną ze 130 jednostek samorządu terytorialnego, która uczestniczy w projekcie wraz z jednostkami podległymi (liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego). Wszystkie jednostki wprowadzą wspólny katalog usług, aby uprościć korzystanie z nich. Projekt jest zintegrowany z platformą Wrota Podlasia.

Jakie będą największe korzyści? Załatwianie spraw bez wychodzenia z domu, śledzenie przez internet na jakim etapie, w którym wydziale jest pismo czy wniosek, ale także niemałe oszczędności na znaczkach pocztowych i papierze – do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Realizacja projektu w województwie kosztuje 71 mln zł, z czego w Łomży wydanych zostanie 3,9 mln zł (15 proc. tej kwoty to wkład własny z budżetu miasta). Projekt zostanie zrealizowany do końca sierpnia 2014 roku.

Założenia projektu:
- utworzenie stron i BIP-ów miast, gmin i powiatów oraz jednostek im podległych na serwerach platformy Wrota Podlasia;
- modernizacja portalu informacyjnego w kierunku rozwoju wortali tematycznych (np. Wortal Gospodarczy, Edukacyjny, Historyczny, Turystyczny);
- uruchomienie e-usług publicznych na portalach e-Edukacja, e-Biznes;
- uruchomienie Platformy Podlaskiej Informacji Przestrzennej „GIS Podlasia”;
- udostępnienie wybranych informacji o regionach w kilku wersjach językowych (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, litewski, białoruski, esperanto);
- wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych umożliwiających uruchomienie rozwiązań multimedialnych, jak np. materiały audio, wersja strony dla niedowidzących, całkowicie niewidzących oraz niesłyszących (np. transkrypcje materiałów wideo), podłączanie komunikatorów internetowych;
- uruchomienie Regionalnej Telewizji Internetowej (ITV);
- dostosowanie Portalu do wersji mobile (wyświetlanie treści w telefonach komórkowych i urządzeniach mobilnych);
- rozbudowa istniejącego rozwiązania hostingowego;
- rozbudowa istniejącego systemu poczty w domenie Wrota Podlasia;
- przebudowa Centrum Certyfikacji Województwa Podlaskiego, zgodnie z aktualnymi wymogami prawa;
- wdrożenie, zgodnie z aktualnymi wymogami prawa, systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentami (EZD);
- poprawa bezpieczeństwa przetwarzania danych;
- modernizacja i dostosowanie serwerowni do aktualnych wymogów bezpieczeństwa;
- aplikacje m.in. e-Dziennik ucznia, e-Plan Lekcji, e-Rozkład jazdy autobusów szkolnych, Podlaska Biblioteka Cyfrowa.

Źródło: lomza.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×