eOstroleka.pl
Region,

Łomża: Chcą stworzyć listę ofiar Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego

REKLAMA
zdjecie 480
fot. lomzyniacy.orgfot. lomzyniacy.org
REKLAMA

Zakończyły się konsultacje treści tablicy pamiątkowej, poświęconej ofiarom prześladowań funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży. Głos zabrało w tej sprawie kilkadziesiąt osób, które przesłały do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej swoje propozycje w tej sprawie.

Tekst ten będzie konsultowany jeszcze z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która wyraziła już pisemne poparcie inicjatywy TPZŁ zmierzającą do upamiętnienia ofiar łomżyńskiej ubecji.
- W dalszym ciągu zapraszamy do współpracy w tym dziele żyjących jeszcze naocznych świadków ubeckiego barbarzyństwa lub ich rodziny, wszystkie organizacje pozarządowe, zwłaszcza zajmujące się przeszłością Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, historyków i wszystkich ludzi dobrej woli. Prosimy o nadsyłanie nazwisk ofiar ubeckiej katowni przy Nowogrodzkiej 5, dokumentów i zdjęć – apeluje prezes ZG TPZŁ, Zygmunt Zdanowicz.

Organizatorzy otrzymują też wiele pytań czy na tablicy pamiątkowej umieszczone zostaną nazwiska wszystkich ofiar. - Bardzo byśmy tego chcieli – mówi Zygmunt Zdanowicz. - Niestety, wiedza na temat konkretnych osób aresztowanych i męczonych przy Nowogrodzkiej 5 jest niewielka. Dlatego treść tablicy będzie ogólna i dotyczyć będzie wszystkich tych, którzy tam cierpieli lub zostali zamordowani. Ale chcemy przy okazji odsłonięcia tablicy rozpocząć proces dokumentacji działalności PUBP także od strony ofiar lub ich rodzin.

Dlatego TPZŁ zwraca się z apelem do wszystkich, którym udało się przeżyć gehennę w PUBP w Łomży o nadesłanie swoich danych: imię, nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców, miejsce aresztowania, data, okres aresztowania oraz krótką charakterystykę z okresu powojennego. TPZŁ apeluje również do rodzin, do najbliższych tych, którzy cierpieli na Nowogrodzkiej o przesłanie danych wymienionych powyżej. Towarzystwo będzie także wdzięczne za oryginały lub kserokopie dokumentów związanych z tym okresem, a także fotografii. W tym ostatnim przypadku mogą być nawet fotografie powojenne. Wszystkie trzeba jednak opisać imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia. Dokumenty i fotografie po skopiowaniu zostaną zwrócone rodzinom. Materiały należy przekazać jak najszybciej pod adresem: Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ul. Sienkiewicza 8, 18-400 Łomża lub mailem: zgtpzl@um.lomza.pl, zgtpzl@lomzyniacy.org.

W związku z licznymi zapytaniami o możliwość finansowego wsparcia fundacji tablicy poświęconej ofiarom PUBP, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej informuje, że środki można przekazywać na konto: Alior Bank 35 2490 0005 0000 4530 6891 7661, z dopiskiem „Tablica”. Organizatorzy nie przewidują organizowania publicznych zbiórek pieniędzy na ten cel.

W najbliższym czasie przedstawiciele Zarządu Głównego TPZŁ spotkają się z dyrektorem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, p. Barbarą Bojaryn – Kazberuk, by m.in. ustalić program uroczystości odsłonięcia tablicy, planowanych wstępnie na pierwszą dekadę czerwca bieżącego roku.

Źródło: Urząd Miejski w Łomży
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×