eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Liczba palaczy w Polsce wciąż wysoka. Poseł z Ostrołęki interweniuje

REKLAMA
REKLAMA

Systematyczny wzrost akcyzy od tytoniu i wyrobów powiązanych to jedno z wżnieszych działań wspierających ograniczenie używania tego typu wyrobów - informuje wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację ostrołęckiego posła Arkadiusza Czartoryskiego (PiS).

Liczba palaczy w Polsce wyższa niż średnia unijna

W związku z opublikowanym przez Komisję Europejską wydaniem specjalnym badania Eurobarometru „Postawy Europejczyków wobec wyrobów tytoniowych i pokrewnych” poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) zwrócił się z pytaniem dotyczącym strategii Ministerstwa Zdrowia względem ograniczenia szkód wywołanych paleniem tytoniu.

- Według wyników badania, liczba palaczy jest w Polsce wyższa niż średnia unijna (27 proc. vs 24 proc.), a w grupie tej nadal dominują tradycyjne papierosy. Jednocześnie rzadziej używane są e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Papierosy tradycyjne są także nadal najczęściej wybieranym pierwszym produktem nikotynowym (90 proc.), a jedynie 3 proc. respondentów sięgnęło po e-papierosy jednorazowe jako pierwszy wybór. Warto przy tym zauważyć, że w wielu krajach europejskich, między innymi e-papierosy, są traktowane jako mniej szkodliwe i preferowane alternatywy wobec wyrobów tradycyjnych - wskazał Czartoryski.

Czartoryski zwrócił się z pytaniem o:

  • Założenia oraz o uzasadnienie dla prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia strategii redukcji szkód związanych z paleniem.
  • Na którym z produktów, e-papierosach czy tradycyjnych wyrobach tytoniowych, będą bardziej skoncentrowane wysiłki ministerstwa?
  • Odniesienie się do przewidywanych podwyżek podatku akcyzowego, w kontekście strategii walki z tytoniem i przyczyn, dla których mniej szkodliwe kategorie produktów z nikotyną zostały obłożone wyższymi wzrostami akcyzy w porównaniu do bardziej szkodliwych kategorii produktów. Według danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów paczka papierosów 20 sztuk w roku 2025 kosztować będzie 20,82 zł, a płyn do e-papierosów 23,64 zł.
  • Ustosunkowanie się do wyników przytoczonego badania Eurobarometr „Postawy Europejczyków wobec wyrobów tytoniowych i pokrewnych” zwracam się z pytaniem dotyczącym strategii.

Wyższa akcyza na wyroby tytoniowe?

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przypomniał, że Polska w latach 80. była krajem onajwiększej częstości palenia wyrobów tytoniowych w Europie - wynoszącej aż 42% - w związku z tym konieczne stało się podjęcie pilnych i skutecznych działań mających na celu redukcję, niewątpliwie szkodliwego dla zdrowia, palenia wyrobów tytoniowych wśród milionów Polaków.

- Działania te na przestrzeni spowodowały istotny spadek palenia w Polsce - wskazał Konieczny.

Wiceminister dodał, że w ostatnich latach w Polsce pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego - podgrzewane wyroby tytoniowe oraz elektroniczne papierosy, używane głównie przez młodzież. Konieczny zapewnił:

Nawiązując do kwestii realizacji polityki akcyzowej należy zaznaczyć, że pozostaje ona w zakresie działalności Ministerstwa Finansów, w ocenie Ministerstwa Zdrowia systematyczny wzrost podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych, jakimi są elektroniczne papierosy, w tym jednorazowe elektroniczne papierosy, jest jednym z ważniejszych elementów skutecznych działań wpierających ograniczanie używania tego rodzaju wyrobów, w szczególności wśród młodzieży.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
 7 dk8 dk9 dk10  11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
×