Systematyczny wzrost akcyzy od tytoniu i wyrobów powiązanych to jedno z wżnieszych działań wspierających ograniczenie używania tego typu wyrobów - informuje wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację ostrołęckiego posła Arkadiusza Czartoryskiego (PiS).
Liczba palaczy w Polsce wyższa niż średnia unijna
W związku z opublikowanym przez Komisję Europejską wydaniem specjalnym badania Eurobarometru „Postawy Europejczyków wobec wyrobów tytoniowych i pokrewnych” poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) zwrócił się z pytaniem dotyczącym strategii Ministerstwa Zdrowia względem ograniczenia szkód wywołanych paleniem tytoniu.
- Według wyników badania, liczba palaczy jest w Polsce wyższa niż średnia unijna (27 proc. vs 24 proc.), a w grupie tej nadal dominują tradycyjne papierosy. Jednocześnie rzadziej używane są e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Papierosy tradycyjne są także nadal najczęściej wybieranym pierwszym produktem nikotynowym (90 proc.), a jedynie 3 proc. respondentów sięgnęło po e-papierosy jednorazowe jako pierwszy wybór. Warto przy tym zauważyć, że w wielu krajach europejskich, między innymi e-papierosy, są traktowane jako mniej szkodliwe i preferowane alternatywy wobec wyrobów tradycyjnych - wskazał Czartoryski.
Czartoryski zwrócił się z pytaniem o:
- Założenia oraz o uzasadnienie dla prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia strategii redukcji szkód związanych z paleniem.
- Na którym z produktów, e-papierosach czy tradycyjnych wyrobach tytoniowych, będą bardziej skoncentrowane wysiłki ministerstwa?
- Odniesienie się do przewidywanych podwyżek podatku akcyzowego, w kontekście strategii walki z tytoniem i przyczyn, dla których mniej szkodliwe kategorie produktów z nikotyną zostały obłożone wyższymi wzrostami akcyzy w porównaniu do bardziej szkodliwych kategorii produktów. Według danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów paczka papierosów 20 sztuk w roku 2025 kosztować będzie 20,82 zł, a płyn do e-papierosów 23,64 zł.
- Ustosunkowanie się do wyników przytoczonego badania Eurobarometr „Postawy Europejczyków wobec wyrobów tytoniowych i pokrewnych” zwracam się z pytaniem dotyczącym strategii.
Wyższa akcyza na wyroby tytoniowe?
W odpowiedzi wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przypomniał, że Polska w latach 80. była krajem onajwiększej częstości palenia wyrobów tytoniowych w Europie - wynoszącej aż 42% - w związku z tym konieczne stało się podjęcie pilnych i skutecznych działań mających na celu redukcję, niewątpliwie szkodliwego dla zdrowia, palenia wyrobów tytoniowych wśród milionów Polaków.
- Działania te na przestrzeni spowodowały istotny spadek palenia w Polsce - wskazał Konieczny.
Wiceminister dodał, że w ostatnich latach w Polsce pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego - podgrzewane wyroby tytoniowe oraz elektroniczne papierosy, używane głównie przez młodzież. Konieczny zapewnił:
Nawiązując do kwestii realizacji polityki akcyzowej należy zaznaczyć, że pozostaje ona w zakresie działalności Ministerstwa Finansów, w ocenie Ministerstwa Zdrowia systematyczny wzrost podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych, jakimi są elektroniczne papierosy, w tym jednorazowe elektroniczne papierosy, jest jednym z ważniejszych elementów skutecznych działań wpierających ograniczanie używania tego rodzaju wyrobów, w szczególności wśród młodzieży.