Grupa posłów Lewicy postanowiła zapytać, jak przebiega program szczepień w Ostrołęce. Zadali ministrowi zdrowia aż 11 pytań. Odpowiedziała na nie Anna Goławska, podsekretarz stanu w tym resorcie.
Parlamentarzyści Lewicy postanowili złożyć interpelację w sprawie szczepień w Ostrołęce. Pod dokumentem podpisali się Arkadiusz Iwaniak, Rafał Adamczyk, Romuald Ajchler, Robert Obaz, Paweł Krutul, Włodzimierz Czarzasty, Wiesław Buż, Jacek Czerniak, Przemysław Koperski, Robert Kwiatkowski, Marcin Kulasek, Katarzyna Kretkowska, Karolina Pawliczak, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Wiesław Szczepański, Andrzej Szejna, Jan Szopiński, Tomasz Trela, Tadeusz Tomaszewski, Bogusław Wontor, Zdzisław Wolski, Anna Maria Żukowska.
- Akcja szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w Polsce rozpoczęła się 27 grudnia 2020 roku. Rządowy program szczepień będzie wymagał zdolności organizacyjnych, konsekwencji, a przede wszystkim zaufania po to, żeby zdecydowana większość polskiego społeczeństwa chciała się zaszczepić. Niestety ostatnie działania rządu związane z pandemią pokazują, że to zaufanie zostało nadwyrężone i rząd nie jest konsekwentny w podejmowaniu decyzji. Póki co panuje chaos, wiele niewiadomych i to musi się w końcu zmienić, ponieważ od tego zależy, czy wrócimy do normalnego życia - napisała grupa posłów w interpelacji.
Jak napisali, z pytaniami do ministra zwracają się "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców miasta Ostrołęka". Lista pytań była dość spora:
- Ile punktów szczepień ostatecznie znajduje się na terenie miasta?
- Gdzie dokładnie będą zlokalizowane punkty szczepień na terenie miasta?
- W jakich godzinach będą pracować punkty szczepień?
- Czy możliwe będzie zobligowanie punktów szczepień do przeprowadzania szczepień również w soboty i niedziele?
- Jakie są tygodniowe i miesięczne plany i możliwości szczepień mieszkanek i mieszkańców miasta?
- Kiedy rozpoczną się szczepienia kolejnych etapów/grup na terenie miasta?
- Kiedy rozpocznie się kampania informacyjna i profrekwencyjna na terenie miasta?
- Czy przygotowany został plan szczepienia osób z niepełnosprawnościami i niesamodzielnych, które nie są w stanie same przyjść do punktu szczepień? Jeśli tak, proszę o szczegóły.
- W jakim trybie będą mogły zaszczepić się osoby nieubezpieczone z terenu miasta?
- Czy akcją szczepień zostaną objęte osoby bezdomne z terenu miasta? Jak będzie wyglądała akcja informacyjna i samo szczepienie w tej grupie?
- Czy planowane jest spotkanie organizacyjne z przedstawicielami samorządu w sprawie przedmiotowych szczepień? Jeśli tak, to w jakim terminie i czy samorząd został już poinformowany?
W długiej odpowiedzi, której udzieliła Anna Goławska (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia) posłowie otrzymali adres internetowy, pod którym mogą sprawdzić, gdzie znajdują się punkty szczepień w Ostrołęce. Jak poinformowała wiceminister, w Ostrołęce jest 16 punktów szczepień, a w powiecie ostrołęckim - 20. Przypomniała też, w jakiej kolejności przeprowadzane są szczepienia. Odnosząc się do akcji informacyjnej, wskazała działania powszechnie znane z mediów krajowych.
- Narodowy Program Szczepień zakłada m.in., że szczepienia dostępne będą dla wszystkich mieszkańców Polski. Oznacza to, iż uwzględnione zostały w nim również osoby nieubezpieczone, w tym także osoby w kryzysie bezdomności - zapewniła Goławska. - Dotychczas odbyło się szereg spotkań przedstawicieli Rządu z przedstawicielami samorządów w celu omówienia organizacji procesu szczepień - dodała.