Muzyka w sklepie czy restauracji to stały element, do którego klienci są przyzwyczajeni. Cisza wywołuje poczucie dyskomfortu, dlatego lokale gastronomiczne czy wszelkiego rodzaju placówki handlowe zazwyczaj decydują się na publiczne odtwarzanie muzyki. Jak wówczas poradzić sobie z prawami autorskimi? Czy można uniknąć pobierania opłat ZAIKS za odtwarzanie muzyki?
Utwory muzyczne są własnością autorów, dlatego za możliwość słuchania piosenek w kawiarni czy jakichkolwiek innych formach biznesu, warto dowiedzieć się co nieco w zakresie zarządzania prawami autorskimi. Publiczne odtwarzanie w lokalu wiąże się z wykorzystaniem twórczości muzyków w celach komercyjnych. A to wiąże się bezpośrednio z prawami autorskimi i wymogiem uiszczenia dodatkowych opłat. Sprawdź, czy możliwa jest muzyka bez opłat w swoim lokalu.
Publiczne odtwarzanie utworów na licencji Creative Commons, czyli jak uniknąć opłat ZAIKS
Z perspektywy klientów nie zastanawiamy się, co wiąże się z faktem, że jakiś przedsiębiorca decyduje się na odtwarzanie muzyki w swoim lokalu. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do tego, że bez względu na to, czy odwiedzamy warsztaty mechaniczne czy salony fryzjerskie, w tle przygrywają przedstawiciele różnych gatunków muzycznych. Jednak do odtwarzania publicznego mają prawo wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy uiścili opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, do których zaliczyć można m.in.:
- ZAIKS - stowarzyszenie autorów,
- SAWP – stowarzyszenie artystów wykonawców,
- STOART – związek artystów wykonawców,
- ZPAV – związek producentów audio-video,
- SFP – stowarzyszenie filmowców polskich,
- ZASP – związek artystów scen polskich.
Każda z tych instytucji dba o to, aby wykorzystywanie własności twórców wiązało się z gratyfikacją dla wokalistów, muzyków czy producentów. W efekcie muzyka w galerii handlowej czy w siłowni może wiązać się z wydatkiem dla przedsiębiorcy nawet kilku tysięcy złotych opłat ZAIKS, STOART, ZPAV i pozostałych organizacji. Uiszczenie opłat ZAIKS ma swoje zalety. Wówczas do Twojej dyspozycji jest najlepsza muzyka, wszelkie nowe utwory, które klienci dobrze znają i lubią. Jednak nie każda firma może pozwolić sobie na wpłaty dla ZAIKS, STOART, ZPAV czy ZASP. W dobie wysokiej inflacji, przedsiębiorcy szukają raczej oszczędności niż dodatkowych kosztów prowadzenia działalności.
Rozwiązaniem tego dylematu może być muzyka bez ZAIKS, którą twórcy zwolnili z jakichkolwiek opłat dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jak ją znaleźć? Najprostszym sposobem będzie filtr na utwory na licencji Creative Commons - jest to muzyka wolna od opłat za ich publiczne odtwarzanie.
Muzyka bez ZAIKS w jednym miejscu - szybko, wygodnie i skutecznie
Muzykę zwolnioną z opłat ZAIKS można oczywiście znaleźć na własną rękę. Pomocne mogą być chociażby filtry wyszukiwania w serwisie YouTube bądź playlisty Creative Commons w aplikacjach streamingowych. Takie rozwiązania posiada jednak swoje wady. Po pierwsze nie zawsze możesz mieć pewność, że muzyka na takiej liście odtwarzania to faktycznie licencja CC i nie musisz obawiać się opłat za publiczne odtwarzanie. Czym innym jest bowiem opis utworu na YouTubie, a certyfikat płyty, który zapewnia, że jest to muzyka bez ZAIKS.
Drugi sposób to zakup płyty CD, na której nagrana będzie muzyka bez opłat. W tym przypadku wadą jest jednak ograniczona liczba utworów, które w kółko będą wybrzmiewać w Twoim lokalu. O ile w przypadku małych sklepów może nie być to problemem, tak np. w restauracji, gdzie klienci spędzają czasami nawet kilka godzin, w pewnym momencie mogą zorientować się, że słuchają wciąż tych samych numerów. Dlatego znacznie więcej możliwości daje słuchanie muzyki na licencją Creative Commons za pośrednictwem internetu. Tylko jak znaleźć rzetelne źródła?
Skorzystaj w swoim lokalu z radia internetowego Creative Commons
Dobra muzyka, dobrana do charakteru lokalu, a przy tym dobrej jakości, nie musi być dużym wydatkiem dla firmy. Przy zakupie muzyki Creative Commons, opłaty są nieporównywalnie mniejsze. Najlepszym przykładem może być muzyka bez ZAiKS od Vigor Muletimedia. Bez konieczności wydawania kroci na opłaty dla STOART i innych organizacji, każdy przedsiębiorca może zapewnić sobie dostęp do świeżej, różnorodnej muzyki bez ZAIKS. W ramach współpracy lokal otrzymuje możliwość grania muzyki w konkretnym klimacie, który będzie spójny z charakterem prowadzonego biznesu. Można wybrać dynamiczne rytmy, idealne do baru czy salonu urody bądź zdecydować się na dyskretną muzykę w tle, znakomitą do każdej galerii handlowej czy sklepu.
W ramach współpracy z radiem internetowym Creative Commons playlista jest regularnie odświeżana, a klienci mają możliwość wplecenia pomiędzy utwory własnych spotów reklamowych. W efekcie możesz sprofesjonalizować aspekt muzyki w lokalu, oszczędzając jednocześnie na kosztownych opłatach dla ZAIKS, STOART i pozostałych. Zależnie od branży muzyka może odgrywać większą lub mniejszą rolę w powodzeniu Twojego biznesu. Warto dokładnie przeanalizować plusy i minusy poszczególnych rozwiązań i wybrać opcję, która zapewni Ci optymalny zysk.
Materiał zewnętrzny.