Z okazji Światowego Dnia Ziemi w porcie w Ostrołęce ruszyła kampania edukacyjna Wód Polskich pod tytułem: "Łąki kwietne. Same zalety!". Posiana została łąka kwietna.
Niebawem trawnik w pocie rzecznym w Ostrołęce zamieni się w kwietną łąkę. Na powierzchni 400 metrów kwadratowych pracownicy Wód Polskich posiali specjalną mieszankę, w skład której wchodzi aż 40 gatunków kwietnych roślin polnych łąkowych odpornych na niedostatki wody w glebie.
To między Innymi: chaber bławatek, dzwonek ogrodowy, goździk brodaty, koniczyna polna i krwistoczerwona, melisa lekarska, rumianek pospolity czy mak polny.
Wybraliśmy niewielki fragment trawinka w porcie, aby dać przykład, że zieleń w przestrzeni miejskiej, to nie tylko trawa.
- powiedział Mirosław Markowski Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Kampania edukacyjna Wód Polskich ma na celu zachęcić samorządy oraz mieszkańców miast i wsi do zamieniania trawników w kwietne łąki. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się miejscem rekreacji, ogranicza emisję spalin do środowiska, nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.
Łąka kwietna jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. To także siedlisko wielu roślin, które mają w sobie olejki eteryczne odstraszające kleszcze.
W porcie tuż przy łące Kurpiowskie Bractwo Bartne postawiło kłodę bartną przeznaczoną do zasiedlenia. Łąka kwietna to doskonałe "pasieczysko" dla pszczół. Zwabia większe grupy zapylaczy oferując im pyłek i nektar. Pięknem polnych kwiatów mieszkańcy i turyści odwiedzający Ostrołękę będą mogli się cieszyć już na przełomie czerwca i lipca.
Łąkę kwietną posiano w naszym mieście 24 kwietnia 2022 r.