Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne, koncert utworów sakralnych, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Nastroje we Dwoje z występem Lory Szafran – oto propozycje wydarzeń kulturalnych, które w kwietniu odbędą się w Ostrołęce.
KURPIOWSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE 2018
konkurs śpiewaków i muzykantów ludowych
8 IV, godz. 10, sala OCK, wstęp wolny
Prezentacje pieśni, piosenek i melodii kurpiowskich regionu Puszczy Zielonej i Białej ocenia komisja, która przyznaje nagrody w poszczególnych kategoriach. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji kurpiowskiego grania i śpiewania, integracja artystów ludowych z kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej, zainteresowanie młodzieży i dzieci muzycznym dziedzictwem Kurpiów a także promocja artystów kurpiowskich.
CHWALMY PANA
koncert utworów sakralnych
8 IV, 16.30 kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Ostrołęce, ul. Kaczyńska 33
W programie koncertu znajdą się utwory m.in. W.A. Mozarta, Ch.Gounoda, E.Morricone, L.Cherubiniego, G.Younga. Śpiewać będzie Ostrołęcki Chór Kameralny pod dyrekcją Bożeny Harasimowicz-Pęzy z akompaniamentem Bartłomieja Bemowskiego.
Wsłuchajmy się w śpiew wielogłosowy, w dzieła muzyczne, których piękno skieruje nas ku rzeczywistości duchowej.
63. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
eliminacje rejonowe
10 IV, Klub Oczko, godz. 10
Fundatorem nagród jakie dostaną laureaci tego etapu konkursu jest Powiat Ostrołęcki.
ZA ROGATKĄ GRAND ZABAWA!
koncert z cyklu „spotkania z muzyką”
11 IV godz. 13.15 i 14.15, sala OCK, bilet 5 zł
Wpisując się w nurt koncertów świętujących 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę pragniemy odwiedzić trzy największe miasta II Rzeczypospolitej - Warszawę, Wilno i Lwów. Przejdziemy się po ich ulicach, zajrzymy na podwórka, do kawiarni, na dworce, do kabaretu, czy do zwykłej tancbudy. Miejsca te stanowiły wówczas istny tygiel kultur - mazowieckiej i kresowej, miejskiej i wiejskiej, a nawet ulicznej i salonowej. Stare uliczne piosenki, podwórkowe ballady, kawiarniane tańce przywołają niepowtarzalną atmosferę przedwojennej ulicy, czy tzw. ogródka, czyli ośrodków życia towarzyskiego nie tylko artystycznej cyganerii, ale zwykłych ludzi.
Wykonawcy:
Agata Harz - śpiew, bębenek obręczowy
Katarzyna Szurman - śpiew, harmonia, skrzypce
Katarzyna Andrzejowska-DeLatour - ksylofon, skrzypce
Jurij Pastuszenko - śpiew, gitara, buzuki
Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa
koncert
11 IV, godz. 19.30, Klub Oczko, Scena Teatralna im. Pawła Opęchowskiego, wstęp wolny
Zapraszamy na koncert promujący pełne namiętności utwory z autorskiej płyty Piotr Grzyb& Zupa Grzybowa. Muzykę do tekstów piosenek Kazimierza Dłuskiego skomponował Piotr Grzyb.
Wykonawcy:
Piotr Grzyb – śpiew, gitara rytmiczna
Adam Wołosz – gitara solowa
Jakub Rutka – instrumenty klawiszowe
Arek Kuśmierczyk – gitara basowa
Olga Kiersnowska – skrzypce
Wojciech Richter – gitara solowa
Przemysław Zera – instrumenty perkusyjne
MALARSTWO KATARZYNY BĄKOWSKIEJ-ROSZKOWSKIEJ
wernisaż wystawy
12 IV, godz. 19, Galeria Ostrołęka
Artystka jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inspiruje ją codzienność oraz miejsca, przedmioty i obrazy, które z nią współgrają. Artystka ukazuje to wszystko w taki sposób, że jej twórczość budzi niespodziewane emocje. Bąkowska - Roszkowska prowadzi widza przez puste korytarze, ciemne zaułki, niezamieszkane wnętrza, w których w zadziwiający sposób pojawia się natura - dzika, nie udomowiona. Ten surrealny klimat towarzyszy wszystkim jej obrazom, gdzie woda i wyrastające z niej rośliny zawłaszczają stworzoną przez człowieka kulturową, materialną przestrzeń. Obrazy artystki nacechowane są dużą kulturą malarską, pewnością i swobodą w malowaniu niełatwych motywów.
EMIGRANCI (2)
spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej wg Sławomira Mrożka
13 IV, Klub Oczko, godz. 19, wstęp wolny
W „Emigrantach” bohaterowie opuszczają swoją ojczyznę z dwóch powodów. Z powodów polityczno-światopoglądowych oraz z pobudek czysto ekonomicznych, dla zarobienia pieniędzy. Jakie problemy napotykają bohaterowie na emigracji dowiemy się oglądając spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, który wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Występują: Dominik Opęchowski i Bartosz Żebrowski. Reżyseria: Wojciech Kraszewski
LORA SZAFRAN
koncert z cyklu Nastroje we Dwoje
14 IV, godz. 17, sala OCK, bilet 30 zł
Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych Lora Szafran to jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej i zarazem niespokojny duch, któremu zawsze mało nowych artystycznych wyzwań.
Artystce towarzyszy zespół: Wojciech Gogolewski - fortepian; Dariusz Szymańczak - bas; Adam Lewandowski - perkusja
O JASIU, MAŁGOSI I CHATCE Z ŁAKOCI
spektakl dla dzieci - Godziny dla Rodziny
15 IV, godz. 12, sala OCK
bilety: 7 zł (dziecko), 15 zł (osoba dorosła)
Któż z nas nie zna bajki o rodzeństwie, które zabłądziło w lesie i trafiło do chatki z piernika i innych łakoci? Tyle różnych wersji tej historii powstało. My pokażemy Wam, jak było naprawdę…
AUTYZM - CO TO OZNACZA?
16 IV, godz. 14.50, Kultownia - I AWP 40
Zapraszamy na spotkanie z Panią Ewą Mierzejewską, która przybliży temat autyzmu. Punktem wyjścia będzie książka "Krzyś jest wyjątkowy - dla dzieci o autyzmie" Charlesa A. Amenta.
W POSZUKIWANIU ZAGINIONEGO CZASU
gra miejska z Kultownią
20 IV, godz. 17.30, Plac Bema w Ostrołęce
Dotarła do nas informacja od Złodzieja Czasu:
"20 kwietnia ukradnę przeszłość Waszego miasta, przez co zatracicie swoją tożsamość!" Mamy mało czasu, dlatego Kultownia poszukuje dzielnych i odważnych śmiałków, którzy dołączą do Tropicieli Zaginionego Czasu i uratują przeszłość naszego miasta. Jeśli masz 8-13 lat i jesteś gotów stawić czoło wyzwaniu - dołącz do nas a lepiej poznasz historię naszego miasta. Zapisy w dniach 3-13.04
Szczegółowe informacje można uzyskać w Kultowni, ul. AWP 40, tel. 29 6438734. Cooltowych Tropicieli wspiera STORA ENSO, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Referat Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, SP5KVW Radioklub Ostrołęka
DZIEWCZYNY SIÓSTR NAZARETANEK
wernisaż wystawy fotografii Olgi Świąteckiej
20 IV, godz. 18, hol OCK
Chłodne, choć przestronne przedwojenne mury. Szkoła z zasadami, ale i renomą. Świat pełen sprzeczności, modlitwy, rozterek, śmiechu. Pomiędzy rygorem, a ciepłem tego miejsca nastoletnie dziewczęta, które tęsknią za domem. I za chłopcami. Dziewczyny Sióstr Nazaretanek, to opowieść o szkolnym życiu uczennic prywatnego Gimnazjum i Liceum prowadzonych przez Siostry Nazaretanki w Warszawie. Nie innym niż życie rówieśnic. Cykl jest fragmentem projektu multimedialnego.
OLGA ŚWIĄTECKA - rocznik 1987, z wykształcenia ekonomistka, dziennikarka i fotograf. Doświadczenie zawodowe zdobywa od 2007 roku – pisząc, redagując, fotografując i prowadząc projekty marketingowe w agencjach reklamowych i prasie.
CZEKOLADKI (2)
spektakl Ostrołęckiej Sceny Autorskiej
20 IV, Klub Oczko, godz. 19
Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co ci się trafi. Nasz spektakl jest idealnym tego odzwierciedleniem. Z wyglądu słodkie i niewinne, w środku... sami się przekonajcie! Zapraszamy na spektakl autorstwa Bożeny Kupis-Kucharskiej.
Występują: Aleksandra Gąska, Oliwia Kruczyk, Justyna Kita, Małgorzata Śmiarowska, Paulina Zawadzka. Reżyseria: Wojciech Kraszewski
ZACZNIJ OD BACHA
koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego
27 IV, godz.19, Klub Oczko
Artystki Studia Piosenki przypomną piosenki Zbigniewa Wodeckiego - wszechstronnego muzyka wirtuoza, kompozytora, aranżera, wybitnego wokalisty obdarzonego mocnym głosem o szlachetnym brzmieniu i czystej barwie, którego wszystkie piosenki stawały się przebojami.
Wystąpią: Martyna Dulewicz, Wiktoria Dobrowolska, Gabriela Laska, Weronika Popiołek, Katarzyna Staśkiewicz
Akompaniament: Tadeusz Kowalewski – pianino, Katarzyna Staśkiewicz – skrzypce