eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Kwatera Ł” na skwerze Lecha Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. UM w Ostrołęcefot. UM w Ostrołęce
REKLAMA

Od kilku dni na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego przy ulicy Kopernika oglądać można wystawę poświęconą Kwaterze "Ł" zwanej również "Łączką", gdzie od 1984 roku chowano w nieoznakowanych grobach ofiary terroru komunistycznego. Pokazuje ona proces zacierania śladów po zbrodniach oraz proces odnajdowania zwłok, jaki IPN prowadzi od 2012 roku.

Wystawa „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest podsumowanie prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na opowieść o historii tego miejsca składa się z jednej strony proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego, z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN. Wystawa dzieli się na dwie części, co jest podkreślone kolorystyką – w części poświęconej zbrodni i zacieraniu śladów dominuje czerń i biel, proces poszukiwań oddany jest poprzez fotografie barwne.

– Kwatera Ł jest miejscem gdzie, w co głęboko wierzę, w niedługim czasie ten panteon powstanie. Dzisiaj nasza wystawa, która mówi o historii tego miejsca, która mówi o osobach, które tutaj pogrzebano, która mówi o naszych pracach, niech będzie zapowiedzią naszego następnego spotkania na „Łączce”. Spotkania do którego dojdzie w niedługim czasie. Spotkania, podczas, którego uroczyście odsłonimy rzeczywisty Panteon Żołnierzy Wyklętych, tutaj pod cmentarnym murem – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk, podczas otwarcia wystawy 26 października 2017 na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Wystawa gościła już w wielu polskich miastach. Teraz oglądać ją mogą mieszkańcy Ostrołęki.  

Źródło: UM w Ostrołęce

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×