W środę, 11 grudnia, ostrołęcki oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gościł uczestników konkursu „Regionalna ozdoba bożonarodzeniowa”. W wydarzeniu udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrołęckiego, które zaprezentowały aż 58 prac, oddających ducha świąt Bożego Narodzenia w tradycji kurpiowskiej.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jego uczestnicy wykazali się nie tylko pomysłowością, ale także wyjątkową precyzją i zaangażowaniem. Wiele z prezentowanych prac wykonano z naturalnych materiałów, co podkreśliło ich autentyczny charakter i nawiązanie do lokalnych tradycji.
Wyniki konkursu
Komisja konkursowa, mając trudne zadanie wyłonienia laureatów, w drodze głosowania przyznała nagrody główne oraz wyróżnienia. Ostatecznie zwyciężyli:
- I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Żeranianki" w Żeraniu Małym za „Choinkę integracyjną”.
- II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Gąszczanki" w Gąskach za „Czubek na choinkę”.
- III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Gnatach za „Szopkę bożonarodzeniową”.
Wyróżnienia otrzymali:
- KGW Czarna Owca w Czarnowcu za „Ogród w domu”,
- KGW w Nowej Wsi Wschodniej za „Anielcię”,
- KGW "Przystaniaki" w Przystani za „Szopkę bożonarodzeniową”,
- KGW "Dąbrowiaki" w Dąbrówce za „Ozdoby choinkowe z bibuły i słomy”.
Podkreślenie tradycji i zaangażowania
Organizatorem i fundatorem nagród był dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Daniel Łaga. W trakcie uroczystości obecny był także poseł RP, Mariusz Popielarz, który wyraził swoje uznanie dla uczestników konkursu.
„Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie. Wierzę, że te ozdoby upiększą święta i sprawią, że będą one jeszcze bardziej radosne.Gratuluję dyrekcji agencji organizacji tego typu konkursów, które mobilizują do tego, żeby angażować się i wykonywać takie prace, które pokazują naszą tradycję, związaną ze świętami Bożego Narodzenia, bo to jest bardzo ważne, żeby te tradycje podtrzymywać i kontynuować."
– powiedział poseł Popielarz.
Dyrektor ARiMR Daniel Łaga zwrócił uwagę na ogromną rolę Kół Gospodyń Wiejskich w życiu lokalnych społeczności. – „W Kołach Gospodyń Wiejskich jest olbrzymia siła, mamy do czynienia z całymi społecznościami. To też jest na dobrą sprawę współpraca i kobiet i dzieci i mężczyzn, zawsze też jest OSP. Te Koła Gospodyń Wiejskich są sercem społeczności, działają na to, żeby ta przestrzeń była piękna.” – podkreślił.
Święta w duchu tradycji
Konkurs „Regionalna ozdoba bożonarodzeniowa” udowodnił, że tradycje świąteczne są żywe, a lokalne społeczności z pasją pielęgnują swoje dziedzictwo. Organizatorzy zadeklarowali, że w przyszłym roku przygotowana zostanie kolejna edycja konkursu. Prace zaprezentowane w konkursie nie tylko ozdobią domy w czasie świąt, ale także będą świadectwem piękna i bogactwa kurpiowskiej kultury. Część z nich zostanie w agencji i różnych jej placówkach.