eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Kurpiowskie Sacrum” jedną z najciekawszych tras rowerowych w Polsce [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 6189
fot. Urząd Gminy w Łysychfot. Urząd Gminy w Łysych
REKLAMA

Licząca około 50 kilometrów trasa rowerowa nazwana „Kurpiowskie Sacrum” zyskała miano jednej z 16 najciekawszych tras rowerowych w Polsce. Przebiega przez interesujące krajobrazowo oraz historycznie tereny gmin Łyse i Myszyniec.

Zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego konkursu “Twoja ulubiona trasa rowerowa” organizowanego przez portal Clicktrans. Wyłoniono w nim 16 najciekawszych tras w Polsce, jedna z nich wiedzie przez gminę Łyse. Została nazwana „Kurpiowskie Sacrum” i w kategorii „Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie mazowieckim” otrzymał I miejsce. Droga prowadzi kolejno przez Łyse - Lipniki – Wykrot – Myszyniec – Krysiaki – Zalas – i na koniec wraca do Łysych.

O tym, jak opracowana została trasa „Kurpiowskiego Sacrum” opowiadają osoby, które zaangażowały się w jej powstanie.

Rowerowe podróże towarzyszą nam już od dłuższego czasu. Dlatego wspólnie ze znajomymi założyliśmy grupę Aktywnie i z Uśmiechem (można nas znaleźć na Facebooku), dzięki której możemy pokonywać i poznawać wiele pięknych szlaków rowerowych w Polsce. Razem przejechaliśmy Jezioro Czorsztyńskie, poznaliśmy wiele pięknych fragmentów ścieżki rowerowej R10 ze Świnoujścia, przez Hel aż do rosyjskiej granicy. Zachwycaliśmy się ścieżkami rowerowymi Green Velo w Augustowie, Białymstoku, Łomży oraz Białowieży. Objechaliśmy dookoła Jezioro Śniardwy. W ostatnim czasie w pomoc w realizacji naszych rowerowych planów, włączył się Wójt Gminy Łyse Pan Grzegorz Fabiszewski. Dzięki właśnie tej pomocy mogliśmy odnieść ogólnopolski sukces. Jednak żeby mieć siłę i wytrzymałość na tak wielu szlakach rowerowych, trzeba mieć dobre miejsce do codziennych treningów. Dlatego chcielibyśmy Wam przedstawić jedną z naszych ulubionych tras rowerowych, na których możecie nas spotkać. Jest to trasa zwycięska w ogólnopolskim konkursie rowerowym. Trasę nazwaliśmy „Kurpiowskie Sacrum”, została określona na około 50 km, wiedzie bocznymi, mało uczęszczanymi drogami. Stanowi ona pętlę przez gminę Łyse oraz Myszyniec. Składa się z 7 miejsc odniesienia, którymi są wszystkie kościoły gminy Łyse, miejsce objawień w Wykrocie oraz bazylika mniejsza w Myszyńcu. Nasza ulubiona trasa rowerowa w całości znajduje się w województwie mazowieckim, na pograniczu z  województwem podlaskim i warmińsko-mazurskim.

 Wytyczoną ścieżką rowerową określaną "Kurpiowskie Sacrum", można kolejno przedstawić w 7 punktach:

  •     Kościół pw. św. Anny w Łysych - drewniana świątynia jest najbardziej znana z corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską. To wydarzenie przyciąga szerokie rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i spoza kraju.
  •     Kościół pw. Serca Jezusowego w Lipnikach - wzniesiony został w latach 1837 - 1843 jest najstarszym kościołem w gminie. Świątynia to obiekt murowany z kamienia polnego, neobarokowy.
  •     Zakon Mniszek Klarysek Kapucynek w Wykrocie - Klaryski Kapucynki to żeńska gałąź Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów obejmująca mniszki należące do wielkiej rodziny świętych Franciszka i Klary z Asyżu.
  •     Bazylika Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - neogotycki, pięcionawowy kościół z dwiema wieżami zbudowany w latach 1909-1922, nazywany jest „Katedrą Kurpiowską”. To jeden z największych kościołów na Mazowszu. Wystrój wnętrza nawiązuje do lokalnych tradycji. Najtragiczniejszy był dla niego rok 1708, kiedy to został całkowicie spalony przez Szwedów, pomimo że - jak mówią niektóre źródła, a przede wszystkim legenda - Kurpie pokonali wówczas wojska Karola XII właśnie pod Myszyńcem.
  •     Kościół MB Królowej Korony Polskiej w Krysiakach został konsekrowany w 1986r.
  •     Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Zalasiu - to piękny kościół w stylu neogotyckim zbudowany w latach 1908 - 1913 z czerwonej cegły, zwożonej z Prus Wschodnich.
  •     Kościół Rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych - został konsekrowany w 2000r.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×