eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kurpikowe “oczko”. Do kogo trafiły statuetki za 2021 rok? [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

To już 21. gala Kurpików. Statuetki nazywane “Kurpiowskimi Oscarami” przyznano w 10 kategoriach. Kto w tym roku zasłużył na to najważniejsze regionalne wyróżnienie?

W poniedziałek, 20 czerwca w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się 21. gala Kurpików, podczas której wręczono 12 statuetek osobom i instytucjom wybitnie zaangażowanym w swojej twórczości w dziedzinie krzewienia kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego, budzenia tożsamości regionalnej i promocji Kurpiowszczyzny. Kurpiki 2021 przyznano w 10 kategoriach.

Kurpie nie dzielą się dziś na ostrołęckie i łomżyńskie. Kurpie są dziś jednością - mówił podczas gali Juliusz Jakimowicz, który do spółki z Iwoną Choroszewską Zyśk odczytali werdykt kapituły nagrody. Nie można temu zaprzeczyć - część laureatów to reprezentanci Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zresztą sam sceniczny duet, który znamy z wielu wcześniejszych gali Kurpików także jest dowodem na doskonałą symbiozę obu sąsiadujących ze sobą regionów. Iwona Choroszewska-Zyśk jest członkiem zarządu Głównego Związku Kurpiów i reprezentowała Ostrołękę, zaś Juliusz Jakimowicz - reprezentant Łomży jest obecnie dyrektorem Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Za rok 2021 laureatami Kurpików zostali:

Kategoria: Twórczość ludowa

pani Genowefa Staśkiewicz - wycinankarka, hafciarka, tworzy wyroby plastyki obrzędowej, pisanki, wykonuje byśki i nowe latka, piecze tradycyjny chleb i fafernuchy. Mieszkanka gminy Kadzidło.

Kategoria: Muzyka i taniec

pan Marcin Drabik - skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek wielu zespołów, w tym Zawieruchy. Prowadzi lekcje mistrzowskich skrzypiec w Kadzidle w ramach Kurpiowskiej Szkoły Tradycji. Mieszkaniec gminy Zbójna.

Kategoria: Muzyka i taniec

Siela Kapela w składzie: Grzegorz Sekmistrz, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Adam Mordasiewicz, Janusz Korsan. Zespół powstał w 2015 roku przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Grzegorza Sekmistrza. Kapela gra energetyczny folk w oparciu o pieśni i melodie kurpiowskie.

Kategoria: Promowanie regionu

pan Marek Sachmata - artysta, dzięki któremu superbohaterowie kurpieją. Skurpieli już Kapitan Ameryka, doktor Strange czy Harley Quinn. Powstali też kurpiowscy superbohaterowie: Puscak Chyzy, Chachluza i Wycinanka.

Kategoria: Pracodawca

Browar Rzemieślniczy Balans. Funkcjonuje w Zabrodziu koło Ostrołęki, produkuje Piwo Kurpiowskie. Jego twórcami są państwo Dorota i Sławomir Topa oraz ich syn Karol. Produkują pierwsze od 135 lat rzemieślnicze piwo na Kurpiach.

Kategoria: Budzenie tożsamości

Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej. Istnieje od ponad 50 lat. Kultywuje tradycje kurpiowskie, m.in. prezentując widowisko Wesele Kurpiowskie. Działa w Żelaznej Rządowej w gminie Jednorożec. Jego członkinie udowadniają swoją działalnością, że “Żelaźnianki to Kurpianki”.

Kategoria: Edukacja regionalna

pani Marianna Aniceta Zalewska. Nauczycielka, organizatorka warsztatów, spotkań, lekcji dotyczących edukacji regionalnej. Inicjatorka Dni Kultury Kurpiowskiej w szkole podstawowej w Laskowcu.

Kategoria: Ochrona dziedzictwa kulturowego.

pani Laura Bziukiewicz. Jej specjalność to koronki, głównie wykonywana po mistrzowsku frywolitka. Współzałożycielka Muzeum Kurpiowskiego w Wachu. Regionalistka, autorka m.in. książki “Biesiada kurpiowska”.

Kategoria: Ochrona dziedzictwa kulturowego

pan Marek Olbryś. Samorządowiec, wicemarszałek województwa podlaskiego. Inicjator stworzenia samodzielnego muzeum ze Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Wnuk Bolesława Olbrysia - kurpiowskiego lutnika.

Kategoria: Działalność publiczna

pani Joanna Cicha-Kaczyńska. Zawodowo związana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Etnolożka, Jednym z jej szczególnych osiągnięć jest doprowadzenie do wpisania kultury bartniczej na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Kategoria: Działalność publiczna

Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca. Istnieje od 2000 roku. Kultywuje i chroni dziedzictwo kulturowe Kurpiów poprzez organizację takich imprez, jak Miodobranie Kurpiowskie, konkursów Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej czy publikację książek, m.in. “Myszyniec i okolice w fotografii”.

Kategoria: Talent

pan Zenon Kowalczyk. Artysta, miłośnik sztuki i wieloletni kierownik Galerii Ostrołęka. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, rysunkiem. Jest autorem niezliczonych logotypów czy plakatów. Urodzony w Myszyńcu. Bywa na Przewrotnej Górze.

Uroczystą galę poprowadzili Ewa Krupka i Piotr Grzyb. Niestety zaproszony na uroczystość zespół z Kamerunu nie dotarł do Polski z powodu problemów z otrzymaniem wiz. Świetnie za to z zabawianiem publiczności poradził sobie Zespół Folklorystyczny Kurpianka z Kadzidła.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×