eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpiki 2024 rozdane! Poznaj laureatów prestiżowych nagród regionu [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Za nami uroczysta Gala wręczenia Kurpików 2024 – prestiżowych nagród honorujących wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki regionu.

Tegoroczna gala odbyła się w hotelu Korona w Krukach. Uroczystość uświetnił wyjątkowy koncert Ostrołęckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą cenionego dyrygenta, Kamila Fluksa. To niezwykłe połączenie wręczenia prestiżowych nagród z występem znakomitych muzyków zapewniło wszystkim gościom niezapomniane wrażenia artystyczne.

Laureaci Kurpików 2024

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego - Jerzy Grabowski

Działacz społeczny, piewca Ostrołęki i regionu kurpiowskiego. Stworzył i prowadzi muzeum z pamiątkami kolejowymi „Kasa Biletowa”, gdzie znajduje się między innymi dział poświęcony Myszynieckiej Kolei Wąskotorowej. Samorządowiec, radny miejski, przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki w latach 2014-2018, popularyzator sportu.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego - Ewa i Krzysztof Drężewscy

Kurpianka i Kurp. Mieszkają w Zawadach w gminie Baranowo. Ona z zawodu nauczycielka, on elektronik i informatyk, dyrektor w jednej z warszawskich firm. Zaangażowani w lokalne przedsięwzięcia, społecznie aktywni, działający między innymi w Ochotniczej Straży Pożarnej i Kurpiowskim Zespole Pod Borem z Zawad. W tym duchu wychowują swoje trzy córki. Inicjatorzy przywracania pamięci o zapomnianych cmentarzach z czasów I wojny światowej w Puszczy Kurpiowskiej.

Kategoria: Promowanie regionu - Robert Andrzej Dul

Etnograf ze Stowarzyszenia Akademia Wilanowska. Współautor albumu „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”. Zaangażowany w działania na rzecz ochrony i promocji haftu, wycinanki, palmy kurpiowskiej. Autor filmu dokumentującego procesję Bożego Ciała w Myszyńcu. Promujący zarówno twórczość, jak i twórców kurpiowskich.

Kategoria: Talent - Radosław Jastrzębski

Ostrołęczanin, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe, zajmuje się również sztuką w przestrzeni publicznej. Jesienią roku 2024 ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa artysty pod tytułem „Kurpie. Płońusckowe duse”, która była malarskim wydarzeniem roku w regionie.

Kategoria: Pracodawca - Firma Benzol z Ostrołęki

Firma angażująca się w życie lokalnej społeczności, wspierająca inicjatywy związane z kulturą i dziedzictwem Kurpiów. Istnieje od 1992 r., podstawą jej działalności był i jest handel hurtowy paliwami płynnymi. Nowoczesna i stale rozwijająca się.

Kategoria: Pracodawca - Firma Ubezpieczenia Sikorscy z Ostrołęki

Rodzinna firma zaangażowana w życie regionu, wspierająca przedsięwzięcia kulturalne na Kurpiach. Działa ponad 20 lat na rynku ubezpieczeń, powiązana między innymi z ubezpieczycielem Ergo Hestią. Stawiająca na bliski kontakt z klientem, rzetelna i otwarta.

Kategoria: Budzenie tożsamości - Michał Olchowik

Muzyk, akompaniator, instruktor, pedagog, promotor sztuki i kultury kurpiowskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, pracuje nad projektem skierowanym do najmłodszych „Utulanki kurpiowskie”. Związany z Zespołem Pieśni i Tańca Łomża, Kapelą Dziki Sad, między innymi zaangażowany w organizację Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

Kategoria: Nauka i pióro - Krzysztof Braun

Etnograf, emerytowany pracownik naukowy Archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Organizator konferencji, badacz terenowy, autor rozpraw i artykułów, redaktor „Rocznika Mazowieckiego”. Karierę naukową skupia na zagadnieniach regionalizacji Polski, kulturze religijnej i społecznej Mazowsza, Podlasia oraz Wileńszczyzny.

Kategoria: Edukacja regionalna - Małgorzata Parzych

Doktor nauk humanistycznych, nauczycielka, wykładowczyni, regionalistka, związana z gminą Myszyniec. Redaktorka i autorka publikacji oraz artykułów, m.in. Encyklopedii Kurpiowskiej, w czasopiśmie „Przydroża”. Animatorka kultury, edukatorka, inicjatorka konkursów i przeglądów. Członkini Rady Dialektu Kurpiowskiego. Mówi, pisze i na pewno myśli po kurpiowsku!

Kategoria: Muzyka i Taniec - Rodzina Glinków z Myszyńca – Katarzyna i Dariusz Glinkowie

Należą do zespołu Kurpiowszczyzna z Myszyńca. Związani są także z Kurpiowską Akademią Smyczkową. Kurpiowskie tradycje i kultura to nie tylko ich pasja, ale duża część życia. Tworzą rodzinną kapelę. Występowali między innymi na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Ostrołęce. Razem z młodzieżową kapelą „Aż do rana” zostali wyróżnieni podczas ubiegłorocznej edycji prestiżowego Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej.

Kategoria: Działalność publiczna - Jan Zygmunt Długołęcki

Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Na początku lat 80. powrócił z rodziną do Długosiodła. Nauczyciel, policjant, samorządowiec. Badacz, społecznik i regionalista, związany z Ostrołęckim Towarzystwem Naukowym imienia Adama Chętnika. Autor tekstów o Puszczy Białej. Działa w Klubie Seniora „Bosewskie Starszaki.” Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kategoria: Działalność publiczna - Krzysztof Parzychowski

Samorządowiec. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, podróżnik. Odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Pełnił między innymi przez szereg lat funkcję wicestarosty ostrołęckiego, szczególnie wrażliwy na działania mające na celu ochronę kultury kurpiowskiej, w szczególności muzyki.

 

Materiał filmowy 1 :
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×