Kurpiki 2022 przyznane - doroczna gala Związku Kurpiów odbyła się 20 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury. Było to prawdziwe święto folkloru i całego naszego regionu.
Na początku gali obejrzeliśmy absolutnie wyjątkowy spektakl "Śnij, Kurpiu, śnij" w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca. Wspaniałe kurpiowskie stroje, gwara, ale przede wszystkim przekaz - to sprawiło, że to widowisko oglądało się niesamowicie. Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik zapowiedział nawet, że chętnie gościłby artystów w OCK na 650-lecie miasta, które przypada już niedługo.
Później głos zabrał prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb, który w swojej przemowie nawiązał m.in. do tradycji Narwi Ostrołęka - jak się okazało, jednego z późniejszych laureatów Kurpika.
- Spotkaliśmy się dziś, żeby świętować. Kurpiki to jedno z najważniejszych świąt Związku Kurpiów i myślę, że jedne z najważniejszych świąt w naszym regionie - powiedział Mirosław Grzyb. Zapowiedział, że 22-letnia tradycja Kurpików to dużo, ale "jadziem dalej".
Kurpika 2022 otrzymali m.in. Jan Szydlik i Robert Domurad w kategorii "Muzyka i taniec"; "Zagajnica" z Łodzisk w kategorii "Ochrona dziedzictwa kulturowego"; Edyta Pliszka-Późniewska w kategorii "twórczość ludowa"; Bartłomiej Ostapczuk w kategorii "Talent"; Agencja Handlowo-Usługowa Kurpie w kategorii "Pracodawca"; Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach w kategorii "Budzenie tożsamości"; Jacek Czaplicki w kategorii "Nauka i Pióro"; Biblioteczka Kurpiowska z Kadzidła w kategorii "Inicjatywa"; Katarzyna Grodzka, Józef Kur oraz MZKS Narew Ostrołęka w kategorii "Działalność Publiczna".
Każdy z laureatów krótko dziękował na scenie za przyznane wyróżnienie. Pracownicy GOK z Rozóg udowodnili swoje kurpiowskie przywiązanie, śpiewając pieśń, a z ust prezesa Narwi Tomasza Mrozka wybrzmiało "Niech żyje Narew!". Niech żyją też Kurpiki, bo gala jest wyjątkowym wydarzeniem, ostoją tożsamości całego naszego regionu.