Kurpie ponownie zachwycili publikę i jurorów swoimi występami podczas 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbył się w Kazimierzu Dolnym. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce.
Tegoroczna edycja festiwalu w Kazimierzu Dolnym odbywała się w dniach 20 - 23 czerwca. W sześciu koncertach konkursowych w różnych kategoriach wystąpiło łącznie ponad 600 wykonawców z 12 województw – najlepszych w Polsce śpiewaków i muzykantów ludowych. Jednym z uczestników festiwalu oraz współprowadzącym był Witold Kuczyński, radny powiatowy i przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu.
W imprezie wzięło udział 24 Kurpiów z trzech województw, z których 11 osób reprezentowało Powiat Ostrołęcki. Zdobyli oni następujące nagrody:
- Kapela Dziki Sad z Łomży – wyróżnienie,
- grupa śpiewacza Ćerepetky – wyróżnienie,
- soliści instrumentaliści: Sławomir Drężek z Rozóg i Zygmunt Koziatek z Zawad – II miejsce,
- soliści śpiewacy: Elżbieta Kasznia z Rozóg (reprezentująca województwo warmińsko-mazurskie) – II miejsce,
- „Mistrz i Uczeń” w kat muzykanci: mistrz Dawid Sutkowski i uczeń Miłosz Maśkiewicz z Turośli oraz mistrz Marcin Drabik z uczennicą Karoliną Nicewicz (reprezentujący województwo podlaskie) – I nagroda,
- „Mistrz i Uczeń” w dziedzinie śpiewu: mistrzyni Elżbieta Kasznia z uczennicą Leną Kaczmarczyk z Rozóg (reprezentujące województwo warmińsko-mazurskie) – I nagroda.
Kultura naszego regionu była podczas festiwalu bardzo widoczna. Sygnał kurpiowskiej ligawki rozpoczął barwny korowód uczestników imprezy ulicami Kazimierza, Kurpie obsługiwali mszę świętą w intencji artystów ludowych, a Witold Kuczyński nie tylko był jednym ze współprowadzących festiwal, ale jako laureat ubiegłorocznej „Baszty” w dziedzinie śpiewu ludowego wystąpił też na rozpoczęcie niedzielnego koncertu. Informacje o Kurpiach znalazły się ponadto w okolicznościowej broszurze festiwalowej, jak też w gazecie festiwalowej „Burczybas”.
Witold Kuczyński uczestniczył w festiwalu ponad 30 razy, przywożąc grupy śpiewacze, muzykantów i śpiewaków solowych oraz uczniów grających i śpiewających. Na przestrzeni 58 lat zdobyli oni liczne nagrody, spośród których 6 nagród głównych, czyli „Baszt”, trafiło do gminy Czarnia. Oprócz nich, na Kurpiowszczyźnie są jeszcze 3 inne „Baszty”, zdobyte przez Apolonię Nowak, Zofię Warych i Walerię Żarnoch.
Podczas sesji Rady Powiatu 25 czerwca br. Witold Kuczyński podziękował Zarządowi Powiatu oraz Katarzynie Grodzkiej, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa, za pomoc i przychylność dla folkloru kurpiowskiego. Jednym z jej przejawów było ufundowanie przez samorząd Powiatu transportu artystów na festiwal.