Tłumy na wernisażu w Galerii Ostrołęka. Za wyjątkowo wysoką frekwencję odpowiedzialny był ostrołęcki artysta malarz - Radosław Jastrzębski. Jego niezwykłe dzieła zaprezentowane pod zbiorczym tytułem “Kurpie. Płońusckowe duse” chciało obejrzeć wielu ostrołęczan i nie tylko.
W czwartek, 7 listopada w Galerii Ostrołęka na Starym Mieście odbył się wernisaż wystawy prac autorstwa Radosława Jastrzębskiego. Autor to niezwykle utalentowany i uznany artysta pochodzący z Ostrołęki.
Radosław Jastrzębski ukończył Akademię Sztuk Pięknych i od pierwszego roku po ukończeniu akademii jest stałym wystawiającym w naszej Galerii. Mnie to bardzo cieszy, że Radek od tego 2011 roku decyduje się przedstawiać swoje premierowe obrazy w naszej Galerii. I tak jest tym razem. Te prace pod tytułem “Kurpie. Płońusckowe duse” są pokazywane publicznie po raz pierwszy.
- mówił podczas wernisażu Zenon Kowalczyk, kierownik Galerii Ostrołęka.
Z okazji, by jako pierwsi obejrzeć najnowsze dzieła Radosława Jastrzębskiego skorzystać chciało dziś wielu ostrołęczan. Artysta ma wśród mieszkańców regionu mnóstwo fanów, nic więc dziwnego, że frekwencja na wernisażu była ogromna.
W Warszawie otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej, tam dużo ludzi przyszło, ale myślę, że nie tylu ilu dziś mamy w Galerii Ostrołęka. Jestem pewien, że to rekord. Nie prowadzimy statystyk, nie ma biletów wstępu, ale jest nam niezmierni miło, że tylu gości mamy dziś w Galerii.
- powiedział Zenon Kowalczyk rozpoczynając wydarzenie.
Radosław Jastrzębski uprawia malarstwo sztalugowe. Zajmuje się także sztuką w przestrzeni publicznej, tworząc m.in. wielkoformatowe realizacje ścienne. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
W Galerii Ostrołęka zaprezentował prace powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch lat ale główną część ekspozycji stanowią obrazy poświęcone Kurpiom. Tak wyjątkowe prace wymagały też wyjątkowej oprawy i wprowadzenia. Zapewnił to uznany skrzypek ludowy Marek Prusaczyk serwując na powitanie smyczkową wersję Marszu Mierosławskiego, stanowiącej linię melodyczną hymnu Ostrołęki oraz kilku doskonale znanych na Kurpiach utworów ludowych.
O premierowej wystawie swoich prac opowiedział krótko sam artysta.
(Podtytuł wystawy - przyp. red) “Płońusckowe duse” zaczerpnięty jest z gwary kurpiowskiej, można tłumaczyć jako “płomienne dusze”, co bezpośrednio odnosi się do charakteru Kurpiów, moim zdaniem, oraz do tego, że kultura Kurpiów jest wciąż żywa i niezwykle barwna, co starałem się ukazać w swoich obrazach.
- mówił Radosław Jastrzębski.
Wszystkie dotychczasowe wystawy Radka były niezwykle frapujące, zaskakujące i i ntrygujące. Zachwycały praktycznie każdego wchodzącego do Galerii, ale nie szokowały. Radek Jastrzębski nie jest artystą szokującym swoim genialnym talentem. Jego geniusz polega na tym, że potrafi połączyć swój talent ze specyficznym sposobem wypowiadania się w sztuce, w malarstwie. Nie szokuje formą, on zaskakuje nas tym jak potrafi talent uchwycenia natury połączyć z treścią głębszą.
powiedział Zenon Kowalczyk podczas wernisażu.
Ekspozycja dostępna jest w Galerii Ostrołęka od 7 listopada do 1 grudnia 2024.