eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

"Kurpianka" z wizytą w Grecji [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W dniach 8-11 lipca Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła brał udział w II Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym  organizowanym w Alexandrii, malowniczym miasteczku  północno-wschodniej Grecji.

W Festiwalu wzięło udział około 500 śpiewaków i tancerzy oraz 40 muzyków z Grecji, Czech, Mołdawii i Polski. „Kurpianka” po raz kolejny była ambasadorem polskiej kultury ludowej. Koncerty Zespołu przyjmowane były gorącymi brawami, a wdzięk i uroda tancerzy nagradzane wieloma słowami uznania.

Obok wspaniałych, różnorodnych koncertów, kolorowych korowodów i oficjalnych spotkań z władzami miasta, przedstawicielami greckiego ministerstwa kultury czy organizatorami festiwalu nie zabrakło czasu na zwiedzanie i odpoczynek. Zespół zwiedził m.in. Pellę - gdzie urodził się Aleksander Wielki, Dion – starożytne miasto i kompleks świątynny, położone u stóp masywu Olimpu, Platamonas - zamek na górze wyłaniającej się z morza.

Duże wrażenie na Kurpiach zrobiła Palios Panteleimonas - wieś położona na wysokości 500 metrów n.p.m. Miejscowość nigdy nie przekształciła się w miasto, a przez wieki wręcz pustoszała, będąc praktycznie zapomnianą wioską gdzieś daleko w górach. Paradoksalnie to właśnie stało się początkiem drugiej młodości tego miejsca, ponieważ zachowała się tu oryginalna, tradycyjna zabudowa. Dziś to największy skarb Paleos Panteleimonas, który doceniła nawet Unia Europejska, która finansuje zachowanie tego miejsca w takim stanie, w jakim jest.

Członkowie zespołu „Kurpianka” zwiedzili także Saloniki – drugie po Atenach, co do wielkości miasto w Grecji, a podczas podróży odwiedzili także Budapeszt na Węgrzech oraz Nisz w Serbii.

Zespół "Kurpianka" mógł reprezentować Kurpie dzięki wsparciu i życzliwości ze strony Stanisława Kubła, starosty ostrołęckiego, Dariusza Łukaszewskiego, wójta gminy Kadzidło oraz Grzegorza Parzycha, dyrektora CKK im. ks. Mieszki w Kadzidle.    

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×