eOstroleka.pl
Region,

Kupno smartfona – 4 rzeczy, które mają wpływ na nasz wybór

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez smartfona – urządzenie takie posiada chyba każdy. Jednak mnóstwo dostępnych na rynku telefonów powoduje, iż trudno jest wybrać odpowiedni dla nas model. Mimo, iż średnio co dwa, trzy lata zmieniamy je na nowsze, wiele osób nie wie, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Nie zawsze bowiem „droższy” znaczy lepszy, czasem smartfony mniej znanych producentów mają znacznie lepsze możliwości i osiągi niż podobne urządzenia renomowanych firm. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, planując zakup nowego telefonu?

  1. System operacyjny

  2. Procesor

  3. Właściwości ekranu

  4. Aparat fotograficzny

System operacyjny

Jeszcze niedawno w smartfonach można było spotkać trzy główne systemy operacyjne – iOS (urządzenia marki Apple), Windows Phone (Nokia) oraz Google Android. Jednak Windows na telefonach nie przyjął się i obecnie próżno szukać w sklepach aparatów wyposażonych w ten system. Rynek zdominowany został przez Androida, który można znaleźć na wszystkich smartfonach poza tymi z logo jabłuszka na obudowie. Jeśli zadbamy o to, by mieć zawsze zainstalowaną najnowszą jego wersję, możemy być pewni, iż do naszej dyspozycji dostaniemy tysiące gier i programów, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Z kolei iOS znany jest ze świetnej optymalizacji, zapewnia też maksimum bezpieczeństwa użytkownikom, dlatego sprzęt Apple nadal posiada liczne grono zwolenników. Niezależnie od tego, który system operacyjny jest naszym ulubionym, w sklepie oleole.pl znajdziemy odpowiedni dla nas smartfon. Warto więc tam zajrzeć, jeśli zastanawiamy się, jak wybrać telefon.

Procesor

Procesor to układ scalony, będący elektronicznym mózgiem urządzenia. Przeprowadza on tysiące obliczeń i procesów, dzięki którym telefon może działać. Im większa możliwość przetwarzania informacji, tym lepiej i płynniej smartfon będzie pracował. Obecnie najczęściej w smartfonach można znaleźć procesory ośmiordzeniowe. Ilość rdzeni ma znaczenie, jeśli chodzi o wydajność, nie jest to jednak parametr najważniejszy. Istotna jest również moc obliczeniowa, czyli tak zwane taktowanie. Jeśli smartfon będzie służył nam jedynie do rozmów i obsługi prostych aplikacji, taktowanie na poziomie 1,8-2 GHz będzie zupełnie wystarczające, jeśli jednak urządzenie ma służyć do oglądania filmów w wysokiej jakości czy grania w najnowsze gry, powinniśmy zastanowić się nad sprzętem wyposażonym w mocniejszy procesor. Najlepsze aktualnie centralne układy scalone to Qualcomm Snapdragon, w telefonach budżetowych popularne są czipy Mediatek. Własne produkty posiada m.in. Huawei cz Samsung: https://www.oleole.pl/telefony-komorkowe,_Samsung.bhtml

Właściwości ekranu

Jeszcze nie tak dawno temu ekran stanowił istotną, ale nie tak dużą część całego urządzenia – resztę zajmowała klawiatura. Obecnie, w erze smartfonów dotykowych, wyświetlacz zajmuje całą powierzchnię. Również jego rozmiar uległ zwiększeniu – obecnie ma on od pięciu do siedmiu cali, choć najczęściej spotyka się modele z sześciocalowym ekranem. Zmieniają się także jego proporcje – dzięki możliwości odchudzenia ramek klasyczny układ 16:9 został zastąpiony nowatorskim 18:9 i pokrewnymi. Ważnym elementem ekranu jest tak zwany notch, czyli pasek, na którym znajduje się obiektyw przedniego aparatu fotograficznego oraz niektóre czujniki. Na rynku spotykane są modele, w których notch został zredukowany do rozmiarów łezki. Trwają również prace nad całkowitym ukryciem obiektywu za ekranem, dzięki czemu wyświetlacz zajmie 100% powierzchni smartfona. Rozmiar telefonu umożliwia na nim wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD i QHD, co pozwala na bezproblemowe oglądanie filmów i używanie nawet bardzo skomplikowanych gier i programów.

Aparat fotograficzny

Dobrego aparatu fotograficznego ten zamieszczony w telefonie nie zastąpi, jednak trzeba przyznać, iż jakość zdjęć, wykonywanych przez smartfony jest coraz lepsza. Na razie jednak podawane przez producentów rozdzielczości matrycy są bardziej chwytem marketingowym niż prezentacją rzeczywistych osiągów smartfonów, uczciwie należy jednak przyznać, iż robienie zdjęć nie jest podstawowym przeznaczeniem tych urządzeń. Na jakość zdjęć ma również wpływ kilka innych wymagań, których minimalne obiektywy w smartfonach nie są w stanie spełnić. Jednym z nich jest jasność obiektywu, czyli zdolność do robienia zdjęć w warunkach zmniejszonej ilości światła. Ważna jest również stabilizacja optyczna, zapobiegająca rozmyciu zdjęć spowodowanych ruchem ręki, a także autofokus, pozwalający na szybkie skupienie ostrości na danym obiekcie. W sprzyjających warunkach aparaty, zamieszczone w smartfonach potrafią zrobić bardzo efektowne zdjęcia, a łatwo dostępne oprogramowanie umożliwia szybką korektę niechcianych efektów. Na rynku można znaleźć również specjalne soczewki, które dodatkowo wspomagają działanie aparatu urządzenia, a także małe teleobiektywy. Te dodatkowe akcesoria powinno się jednak traktować bardziej jako ciekawostkę, niż narzędzia do profesjonalnej fotografii. Najciekawsze modele telefonów, posiadające aparaty fotograficzne o zróżnicowanej charakterystyce, można znaleźć na stronie: oleole.pl/telefony-komorkowe.bhtml

 

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×