Historie uczestników Powstania Warszawskiego są różne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak dba się o ich pamięć. Przykładowo, w Czarnowcu, w gminie Rzekuń, pamięta się o mieszkance tej wsi Ludwice Wyszomirskiej "Kseni". I to w sposób, który powinien stanowić wzór.
Ludwika Wyszomirska "Ksenia" - jedna z bohaterek Powstania Warszawskiego
Ludwika Wyszomirska urodziła się 26 sierpnia 1916 roku w Kręgach. Po I wojnie światowej jej ojciec kupił gospodarstwo w Czarnowcu i tutaj właśnie, w okolicach Ostrołęki, zamieszkała. Naukę w naszym mieście zakończyła w 1936 roku, a na początku września 1939 roku miała wziąć ślub. Niestety, plany trzeba było zmienić. Jej narzeczony poszedł na wojnę.
1 sierpnia 194 roku "Ksenia" stawiła się na miejscu zgrupowania. Była jedną z sanitariuszek w Powstaniu. Pracowała m.in. w szpitalu Karola i Marii, pod koniec Powstania sama została ranna w rękę. Jej narzeczony przeżył wojnę i odnalazł Ludwikę. Wzięli ślub, doczekali się trójki dzieci. Po wojnie podjęła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarła 12 lutego 1977 roku.
Ruszyli w "Godzinie W". Powstańcy Warszawscy związani z Ostrołęką i okolicami
1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. W walkach uczestniczyli również mieszkańcy naszego regionu: z Ostrołęki i okolic. W…
To oczywiście historia opowiedziana w skrócie - ale ze szczegółami opracowali ją sołtys Czarnowca Marek Karczewski wraz z Jackiem Pawłowskim na stronie czarnowiec.pl. To absolutna rzadkość, by tak szczegółowo i profesjonalnie opracować historycznie postać związaną przecież z niewielką miejscowością. Dzięki znakomitej pracy obu panów możemy dziś poznać "Ksenię" dużo bliżej.
W tym roku Ludwika Wyszomirska znalazła się również na plakatach umieszczonych w Ostrołęce w ramach akcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Miasta Ostrołęka.