Po świętach Bożego Narodzenia odbędzie się ostatnie pożegnanie ks. inf. Zygmunta Żukowskiego. Zasłużony dla Ostrołęki kapłan zmarł w wieku 85 lat. Warto wspomnieć tę postać, którą na pewno zapamiętało wiele pokoleń ostrołęczan.
Ks. Zygmunt Żukowski urodził się 10 stycznia 1937 roku w Kolnie. Przyjął Święcenia Kapłańskie 4 czerwca 1961 w Łomży z rąk biskupa Cz. Falkowskiego. Był wikariuszem w: Puchałach, Szczuczynie, Ostrowi Maz., Ostrołęce. Pełnił w swoim kapłańskim posługiwaniu m.in. następujące funkcje:
- Rektor kościoła Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (1978);
- Kapelan szpitala w Ostrołęce (1982-1997);
- Protonotariusz Apostolski Supra numerum (2006);
- Członek kolegium konsultorów diec. Łomżyńskiej (2007);
- Administrator par. Żebry-Perosy (2008);
- Dziekan dekanatu Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (1984-2010);
- Proboszcz Par. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (1982-2010);
Budowniczy kościoła w Dobrołęce, Olszewo-Borkach, Łegu Starościńskim, domu parafialnego w Ostrołece. Wieloletni kapelan Ostrołęckiej Solidarności.
Za jego czasów kościół farny wypiękniał
W 1978 roku ks. Żukowski został rektorem kościoła Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Jak pisał Czesław Parzych w książce "600 lat parafii w Ostrołęce", ks. Żukowski "z dużym osobistym zaangażowaniem przystąpił do prac remontowo-budowlanych i upiększających świątynię i otoczenie".
1 kwietnia 1981r. z parafii ostrołęckiej wydzielono i erygowano nową samodzielną parafię pod wezwaniem Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wojciechowicach, a od 1 stycznia 1982r. dekretem erekcyjnym ks. bpa Mikołaja Sasinowskiego utworzono ponownie parafię przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny czyli farnym. Powstała ona z podziału parafii przy kościele Świętego Antoniego a jej proboszczem został dotychczasowy rektor kościoła ks. mgr Zygmunt Żukowski.
Ksiądz Zygmunt Żukowski był zaangażowany nie tylko w rozbudowę parafii, ale też w życie społeczne miasta. W 1989 roku to właśnie w jego domu parafialnym odbyło się spotkanie kandydatów na posłów i senatorów z list "Solidarności" z mieszkańcami Ostrołęki. W czerwcu 1990 r. to ks. Żukowski wystąpił na inauguracyjnej sesji rady miejskiej nowej kadencji.
Nie tylko kapłan, ale też wielki patriota
Uroczyste msze św. odprawiane były przez niego w rocznicę ważnych dla Polski wydarzeń. Patriotyczne homilie wybrzmiewały m.in. w rocznice mordu w Katyniu, "Cudu nad Wisłą", rocznice powstania "Solidarności" czy w rocznice bitwy pod Ostrołęką.
W grudniu 2021 r., w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ks. Żukowski mówił:
Ludzie "Solidarności" to byli ludzie modlitwy. 45 lat upłynęło jak jestem tu w Ostrołęce i to dobrze pamiętam, jeszcze kościół nie był rozbudowany i nie mieścił się ten kościół, gdy zbierali się ludzie na modlitwę za umierającego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tak samo za zranionego, cierpiącego ojca świętego. To byli ludzie modlitwy, wierni Bogu, wierni wartościom, które przekazali i dziś tych ludzi "Solidarności" już wielu odeszło do wieczności, a młode pokolenie nie zna, czym to jest ta "Solidarność". Powinniśmy wszystko czynić, żeby mówić o "Solidarności"
Ks. infułat Zygmunt Żukowski wspominał, że w latach 80. (dokładnie w 1984 r.) odbywał pielgrzymkę do Rzymu, gdzie miał okazję rozmawiać z papieżem Janem Pawłem II. - Papież mi powiedział: proszę przekazać, że za "Solidarność" modlę się codziennie - podkreślił.
Należy podkreślić, że ksiądz Żukowski był wielkim patriotą i sprawy Ojczyzny zawsze leżały mu na sercu, do końca jego życia.
Żył sprawami Kościoła
Podobnie było ze sprawami Kościoła. Ksiądz infułat w swoich wystąpieniach wielokrotnie podnosił te kwestie.
- Dziś chce się rozbić ten naród, odebrać temu narodowi najświętsze wartości, które przekazali nam nasi ojcowie i matki - wskazywał ks. Żukowski. - Łączcie się w tej modlitwie nadal za Ojczyznę, ażeby te wartości nie były zmarnowane, wartości miłości Boga, Kościoła i Ojczyzny naszej - mówił podczas jednego z kazań. Odnosił się też do krytyków Kościoła. - Nie wierzcie kłamcom! W Kościele może być i jest grzech, oczywiście. Ale to w mikroprocencie. Kapłani pracują z biskupami razem. Strzeżcie tego depozytu naszej świętej wiary - powiedział do wiernych.
Posłuchaj słów ks. Żukowskiego z grudnia 2021 r.:
- Solidarność żyje i bądźcie płomiennego ducha, moi drodzy. Nie lękajcie się tych, o których wielki nasz Prymas Tysiąclecia - o ludziach, którzy byli przeciwko kościołowi, pluli - mówił, że "są Herodowie". I dziś też są Herodowie. Mamy się za nich modlić. Bądźcie mocni w solidarności, i tej związkowej i tej ludzkiej. Chcemy być solidarni ze sobą w modlitwie, w trosce o kraj, o naszą ojczyznę, o kościół - podkreślał w 2019 roku.
Ks. inf. Zygmunt Żukowski (1937-2022)
Ksiądz Zygmunt Żukowski zmarł 21 grudnia 2022 r. Miał 85 lat. We wtorek 27.12 o godz. 19.00 w kościele farnym msza św. żałobna, a następnie różaniec. W środę 28.12 w kościele farnym różaniec o godz. 12:00, godzinę później msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego. Ks. inf. Zygmunt Żukowski spocznie na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.