Zmiany w strategii walki z pandemią koronawirusa w Polsce. O nowych rozwiązaniach poinformował dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Skrócona zostaje kwarantanna, będą także bezpłatne testy w wybranych aptekach.
Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. (zakażeń na dobę – przyp. red)
- mówił podczas dzisiejszej konferencji minister Adam Niedzielski.
Szef rządu i minister zdrowia poinformowali o obowiązujących już od najbliższego poniedziałku poniedziałku zmianach w strategii walki z pandemią. Do 7 dni skrócona została kwarantanna. Lekarze rodzinni będą zobowiązani do zbadania pacjenta w wieku powyżej 60 roku życia z pozytywnym wynikiem testu na covid-19 w ciągu 48 godzin od potwierdzenia infekcji. Badanie będzie można przeprowadzić także podczas wizyty domowej.
Od czwartku będzie można wykonać bezpłatne testy na covid-19 w wybranych aptekach spełniających standardy bezpieczeństwa (m.in. oddzielnie pomieszczenie i możliwość zapewnienia intymności badania). Testy będą wykonywane bez skierowania, nie trzeba będzie się na nie umawiać. Wynik testu – jeśli będzie pozytywny – zostanie wpisany do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski).
Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka. (…) Eskalacja pandemii wpływa na nasze scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. zakażeń.
- mówił minister Niedzielski.
Obecnie służba zdrowia dysponuje około 30 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem, zajętych jest teraz około 40%. Baza łóżkowa – jak zapewnia minister – jest stale powiększana.
Eskalacja pandemii covid-19 wpływa na przygotowane przez nas scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca.
- mówi Adam Niedzielski.