Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce znalazł się na liście placówek, do których zgłaszać mogą się pacjenci z podejrzeniem zarażenia groźnym koronawirusem z Chin. Ile takich przypadków było do dziś w Ostrołęce?
Rozprzestrzeniający się w błyskawicznym tempie koronawirus z Wuhan przyczynił się już na całym świecie do śmierci ponad 420 osób, zaś zarażonych jest już ponad 20 tysięcy osób. Najwięcej przypadków jest w Chinach, jednak są też odnotowane przypadki w krajach europejskich. Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że jak dotychczas w Polsce nie było żadnego przypadku koronawirusa.
MZ wraz z NFZ opracowało listę szpitali, w których można uzyskać pomoc w przypadku podejrzenia zarażeniem niebezpiecznym wirusem. Na liście tej jest także m.in. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w strukturach którego funkcjonuje oddział obserwacyjno-zakaźny.
Ostrołęcki szpital jest odpowiednio przygotowany do „obsługi” pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Ma przygotowane odpowiednie procedury przewidziane przy tego typu postępowaniach i w każdej chwili jest gotowy do ich wdrożenia – tak wynika z zapewnień dyrekcji. Jednak do chwili obecnej nie było konieczności takich zastosowań sprawdzać w praktyce.
- Wszystkie szpitale w Polsce, które mają oddziały zakaźne są zobligowane, by takiego pacjenta objąć opieką – mówi Paweł Natkowski, dyrektor szpitala w Ostrołęce - Dotychczas nie odnotowaliśmy wzmożonej aktywności pacjentów w związku z koronawirusem – dodaje dyrektor.
Przypadków związanych z koronawirusem ostrołęcki szpital może jednak się spodziewać. Placówka jest szpitalem specjalistycznym, w strukturach którego funkcjonuje oddział zakaźny i jeśli na szczeblu krajowego sztabu kryzysowego zapadnie decyzja o kierowaniu do Ostrołęki takich przypadków, wprowadzone zostaną odpowiednie procedury zapewniające bezpieczeństwo innych pacjentów i właściwy poziom opieki osób zarażonych wirusem. Mowa tu m.in. izolowaniu sal szpitalnych.
- Na chwilę obecną pracujemy w normalnym trybie, nie mamy trybu dyżurowego, nie mamy trybu izolacji sal, który w takich przypadkach jest wymagany – uspokaja dyrektor Natkowski – Obecnie nie ograniczamy w żaden sposób swojej działalności na rzecz pacjentów podejrzanych o zarażenie tymże wirusem – dodaje.
Oprócz Ostrołęki pacjenci z podejrzeniem wystąpienia koronawirusa mogą także uzyskać pomoc w szpitalach w Łomży, Ciechanowie, Augustowie czy Grajewie.
Czym jest tzw. koronawirus z Wuhan?
(informacje z oficjalnego komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego)
Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.
W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:
– gorączka powyżej 38 st. C;
– kaszel;
– duszność.
pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.
W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:
- wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
- w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy
- i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia
Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.