eOstroleka.pl
Region,

 Korekta PIT: jak poprawić błędy w zeznaniu podatkowym?

REKLAMA
REKLAMA

Błędy w dokumentach nie są czymś nadzwyczajnym. Zdarzają się wszystkim, bez względu na doświadczenie, umiejętności czy wykształcenie. Nieprawidłowości bardzo często występują w rozliczeniach rocznych. Osoby, które składają PIT, omyłkowo wpisują złe dane, zapominają o przysługujących ulgach, pomijają niektóre rubryki. To nic strasznego, ale oczywiście błędy należy skorygować. Nie jest to trudne — korektę można złożyć szybko, korzystając z dostępnych, darmowych programów. Jakie czynności należy wykonać? Do kiedy korekta PIT musi zostać złożona?

Korekta PIT – co to jest?

Korekta deklaracji podatkowej to nic innego jak poprawienie wcześniej złożonej deklaracji podatkowej. Korektę deklaracji pit mogą złożyć wszyscy podatnicy – jest to uwzględnione w obowiązujących przepisach. Jedynie osoby, wobec których toczy się kontrola podatkowa, muszą wstrzymać się ze złożeniem deklaracji korygującej do czasu zakończenia postępowania podatkowego.

Korekta polega na wypełnieniu pierwotnie wysłanego formularza (w ponad 80% przypadków jest to PIT-37). Warto pamiętać, że uzupełnia się ponownie wszystkie rubryki, nie tylko tę, w której pojawił się błąd. Bardzo ważne jest, aby na pierwszej stronie deklaracji zaznaczyć, że jest to korekta. Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie https://www.podatnik.info/publikacje/korekta-zeznania-rocznego-pit,615934.

Korekta PIT – do kiedy?

Na złożenie korekty do zeznania podatkowego podatnicy mają określony czas, który wynika z art. 81 §1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Zgodnie z przepisami na złożenie deklaracji korygującej jest 5 lat. Osoby, które zauważą błędy w deklaracji za 2024 rok, mają czas aż do 31 grudnia 2030 roku, aby złożyć korektę. Oczywiście nie warto z tym zwlekać. Może się zdarzyć, że zeznanie PIT zostanie wytypowany do kontroli przez organ podatkowy. W takim wypadku podatnicy, których deklaracje zawierają błędy, muszą liczyć się z karami.

Kiedy nie trzeba składać korekty zeznania podatkowego?

Nie zawsze korekta zeznania rocznego jest konieczna. Jeżeli nieprawidłowości zostaną wykryte przez urząd skarbowy podczas czynności sprawdzających i dotyczą kwoty nie większej niż 5 tys. zł, urząd może samodzielnie je poprawić. Podatnik ma wtedy 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi — zmiany zostaną uznane za ostateczne. Korekty nie można złożyć po upływie 5 lat od końca roku, w którym złożono pierwszą deklarację. Po tym czasie zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu i deklaracja korygująca nie zostanie uwzględniona.

Główne przyczyny składania korekty do zeznania podatkowego

W deklaracji mogą pojawić się zarówno błędy formalne, jak i kwotowe — oba wymagają poprawienia.

Najczęstsze błędy formalne to:

  • nieprawidłowo podany PESEL lub NIP,

  • wybranie niewłaściwego formularza podatkowego,

  • błędnie wpisane dane osobowe podatnika lub współmałżonka,

  • niezaznaczenie celu deklaracji,

  • niedodanie wymaganych załączników,

  • wpisanie nieprawidłowego numeru konta,

  • pominięcie OPP.

Błędy formalne nie mają wpływu na wysokość rozliczenia. Błędy kwotowe, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć wysokość zobowiązania podatkowego, to m.in.:

  • pominięcie lub błędne wpisanie niektórych przychodów, składek i podatków,

  • nieprawidłowe obliczenie należnego podatku,

  • nieprawidłowe zaokrąglenie kwot,

  • wpisanie kwot w nieodpowiednich rubrykach,

  • pominięcie przysługujących ulg,

  • wpisanie ulg, które nie przysługują.

Błędy kwotowe, które nie zostaną w porę skorygowane, a zostaną wykryte przez urząd skarbowy, mogą wiązać się z naliczeniem kar. W przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego zaleca się niezwłoczne złożenie korekty. Osoby, które zrobią to w ciągu 6 miesięcy od złożenia pierwotnego PIT-u, zapłacą obniżone odsetki — 50% standardowej stawki. Jeśli odsetki wyniosą mniej niż 8,70 zł, nie trzeba będzie ich opłacać.

Ulga podatkowa a korekta PIT-37

Jednym z najczęstszych błędów jest wpisanie nieprzysługującej ulgi lub pominięcie ulgi, którą można zastosować. W pierwszym przypadku należy usunąć odliczenie, w drugim — dodać je. Podatnicy najczęściej zapominają o takich ulgach jak:

  • ulga prorodzinna,

  • ulga rehabilitacyjna,

  • ulga na internet,

  • ulga na leki,

  • ulga na robotyzację,

  • ulga termomodernizacyjna.

Aby skorzystać z ulg, należy do deklaracji (np. PIT-28, PIT-36, PIT-37) dołączyć druk PIT/O. Nie trzeba przesyłać do urzędu dokumentów potwierdzających prawo do ulgi, ale warto je przechowywać przez 5 lat na wypadek kontroli. Informacje ze strony https://www.podatnik.info/ pomogą dobrać odpowiednie ulgi i odliczenia.

1,5% na organizację pożytku publicznego

Wielu podatników przekazuje 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jeśli zapomną wypełnić odpowiednią rubrykę, mogą złożyć korektę. W tym przypadku termin jest krótszy — wynosi 1 miesiąc od złożenia pierwotnej deklaracji. Warunkiem przekazania 1,5% podatku jest uregulowanie zobowiązania wynikającego z deklaracji.

Korekta PIT – jak złożyć zeznanie?

Złożenie korekty PIT nie jest trudne. Można to zrobić ręcznie lub online. Druga opcja jest prostsza i bezpieczniejsza — w sieci dostępne są darmowe programy do rozliczania pit, które automatycznie obliczają dane, sprawdzają błędy i pomagają dobrać odpowiedni formularz. Popularny program dostępny jest na stronie https://www.podatnik.info/twoj-e-pit.  Plusem rozliczania online jest możliwość szybszego zwrotu podatku. Korektę składa się na tym samym formularzu, co pierwotne zeznanie. Trzeba zaznaczyć pole „korekta zeznania” na pierwszej stronie i wypełnić wszystkie rubryki, nie tylko te z błędami. Dokument należy podpisać — np. danymi uwierzytelniającymi lub profilem zaufanym — i wysłać w formie elektronicznej lub złożyć osobiście w urzędzie. Potwierdzeniem złożenia druku online jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Obecnie urzędy skarbowe nie wymagają składania wyjaśnień dotyczących popełnionych błędów.

Popełnienie błędu w zeznaniu podatkowym nie musi oznaczać poważnych problemów. Najważniejsze to działać szybko i złożyć korektę w ustawowym terminie. Dzięki dostępnym narzędziom online cała procedura jest szybka i intuicyjna. Korekta może nie tylko uchronić przed karami, ale także umożliwić odzyskanie pieniędzy dzięki zapomnianym ulgom.

Materiał zewnętrzny. 

REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×