eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kontrowersje w ostrołęckiej oświacie. ZNP i Solidarność biją na alarm! Mamy odpowiedź ratusza

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Przewodniczący regionalnych oddziałów związków zawodowych zrzeszających nauczycieli wystosowali pismo do prezydenta Łukasza Kulika, wyrażając swoje zaniepokojenie sytuacją w ostrołęckiej oświacie. Padły nawet słowa o "presji wywieranej na dyrektorów szkół".

O tym, że możliwe są zwolnienia w ostrołęckiej oświacie, zostaliśmy poinformowani przez jedną z osób, która pracuje w ostrołęckiej szkole.

- Jeśli szuka się oszczędności w mieście to nie koniecznie kosztem oświaty - czytamy w nadesłanej do redakcji wiadomości. Od naszego informatora dowiedzieliśmy się, że polecenie zwolnień mogło wyjść prosto z ratusza. Tego jednak nie udało nam się potwierdzić u źródła.

- Do żadnej ze szkół, ani do żadnego przedszkola czy jakiejkolwiek innej placówki oświatowej nie dzwoniłam w takiej sprawie, ta osoba po prostu kłamie - odpowiadała nam wówczas Anna Gocłowska, dyrektor Wydziału Oświaty.

Jednak wczoraj związkowcy zrzeszający nauczycieli wydali pismo, wyrażając swoje zaniepokojenie sytuacją w ostrołęckiej oświacie.

- W związku z presją wywieraną przez dyrektora Wydziału Oświaty UM Ostrołęki p. Annę Gocłowską na dyrektorów ostrołęckich jednostek oświatowych w celu zmian w projektach organizacyjnych powodujących znaczne ograniczenia zatrudnienia i pogorszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw - czytamy w piśmie podpisanym przez Aleksandra Zawalicha z NSZZ Solidarność i Roberta Chorowicza ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dalej czytamy m.in., że "narzucone przez Urząd Miasta zmiany w arkuszach znacznie pogarszają warunki pracy nauczycieli i godzą w dobro ucznia". Pismo prezentujemy w załączniku.

Zapytaliśmy w ratuszu,  czy Urząd Miasta w Ostrołęce planuje zmiany w projektach organizacyjnych, obejmujących m.in. wielkość zatrudnienia nauczycieli w ostrołęckich placówkach oświatowych na kolejny rok szkolny i jeżeli tak - czy planowane jest ograniczenie zatrudnienia nauczycieli? Oto odpowiedź:

Odpowiada Anna Gocłowska, dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Ostrołęki:

Ostateczna liczba zatrudnionych nauczycieli w szkołach i placówkach w Ostrołęce będzie znana po zakończeniu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych i zmienia się w każdym roku. Monitorujemy trwający nabór i już dzisiaj możemy powiedzieć, że nie we wszystkich szkołach zostaną wykorzystane przygotowane miejsca, bo z powodu braku kandydatów nie powstanie cześć oddziałów. To właśnie przede wszystkim  od liczby oddziałów zależy liczba pracowników.

Trzeba pamiętać, że bieżący rok szkolny jest ostatnim rokiem funkcjonowania klas gimnazjalnych, z tego powodu niektórzy nauczyciele mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia, chociażby ze względu na różnice w ramowych planach nauczania gimnazjów i innych szkół. Na przykład w klasach gimnazjalnych wymiar wychowania fizycznego wynosił 4 godziny, podczas kiedy szkole ponadgimnazjalnej 3 godziny w każdym oddziale (poza sportowymi, a mamy wygaszanie także klas sportowych w gimnazjach, w których wychowanie fizyczne było realizowane w wymiarze 10 godzin). Z powodu tej różnicy brakuje na przykład pracy dla części nauczycieli wychowania fizycznego. Poszukiwani są za to fizycy, informatycy, nauczyciele niektórych przedmiotów zawodowych.  

Wymiar godzin poszczególnych przedmiotów, liczebność grup itp. określa Minister Edukacji Narodowej w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania, a pensum nauczycieli w zdecydowanej większości ustawa Karta Nauczyciela. Organ prowadzący szkoły ma niewielki wpływ na zatrudnienie nauczycieli, podejmujemy jednak działania we współpracy z dyrektorami, aby zatrudnienie to  znalazło możliwie najwięcej spośród poszukujących pracy.  

Aktualnie, zgodnie z kalendarzem wyznaczonym przez przepisy prawa oświatowego,  analizujemy złożone przez dyrektorów arkusze organizacyjne.  W przypadkach występowania niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego bądź  oczekiwaniami  nieuzasadnionymi potrzebami uczniów,  a jednocześnie przekraczającymi możliwości finansowe organu prowadzącego, dyrektorzy proszeni są o dokonanie stosownych korekt w terminie do końca sierpnia bieżącego roku. Nadmieniam jednak, że poprawione arkusze  będą ponownie opiniowane przez rady  pedagogiczne szkół/placówek,  organ sprawujący nadzór  pedagogiczny oraz organizacje związkowe. Zapewniam Państwa, że zostaną uwzględnione w nich potrzeby uczniów i poszanowane obowiązujące prawo

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×