W raporcie dotyczącym stanu sanitarnego miasta Ostrołęki za 2022 r. znalazła się informacja o przeprowadzonych kontrolach. Inspekcja sanitarna kontrolowała miejsca użyteczności publicznej, miejsca noclegowe czy zakłady pracy. Nie brakowało anonimowych zgłoszeń. Jakie są wnioski?
W roku 2022 w ewidencji Sekcji Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrołęce (stan na koniec roku) znajdowało się 325 obiektów. Łącznie przeprowadzono 88 kontroli w obiektach objętych nadzorem oraz innych obiektach w związku z interwencjami mieszkańców.
- Wydano: 29 decyzji merytorycznych - w celu przymuszenia do wykonania określonych obowiązków oraz zezwoleń na ekshumację, 27 postanowień, 8 wystąpień pokontrolnych. W związku z wszczętymi postępowaniami wydano 10 decyzji płatniczych - podsumowuje sanepid.
Miejsca użyteczności publicznej na plus
Jakie obiekty kontrolowano? Między innymi Park Wodny. Tu zbiorcza ocena roczna jakości wody w Parku Wodnym Aquarium w Ostrołęce, ul. Witosa 3 potwierdziła, że użytkownicy pływalni korzystali z wody przydatnej do kąpieli.
Plaża miejska? W ocenie PSSE, była właściwie zagospodarowana, utrzymana w dobrym stanie sanitarnym. W trakcie trwania sezonu kąpieliskowego została przeprowadzona kontrola sanitarna. Stan sanitarno-higieniczny kąpieliska i plaży w dniu kontroli był zachowany.
Przeprowadzono też dwie kontrole sanitarne w noclegowni dla bezdomnych, które nie wykazały uchybień natury technicznej. W roku 2022 skontrolowano również cztery obiekty stanowiące ogólnodostępną bazę noclegową. Obiekty te utrzymane były w dobrym stanie sanitarnym.
W 2022 roku skontrolowano 31 zakładów świadczących usługi fryzjerskie, 11 gabinetów kosmetycznych, 2 zakłady fryzjersko - kosmetyczne, 12 odnowy biologicznej oraz 2 tatuażu. Stan sanitarny skontrolowanych zakładów fryzjerskich i kosmetycznych istniejących na terenie Ostrołęki oceniono jako dobry, częściowo dostateczny.
W zakładach pracy nie zabrakło uchybień
Sekcja Higieny Pracy realizując obowiązki ustawowe obejmuje bieżącym nadzorem ponad 334 zakładów pracy. W 2022 roku skontrolowano ich 21,85%. W skontrolowanych zakładach pracy stwierdzono liczne uchybienia i wydano 89 nakazów usunięcia nieprawidłowości. Najwięcej uchybień dotyczyło złego stanu sanitarno-technicznego pomieszczeń higieniczno-sanitarnych
Najczęściej występujące uchybienia to:
- brak aktualnych badań czynników szkodliwych na stanowiskach pracy,
- brak rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy,
- zły stan sanitarno-techniczny pomieszczeń pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
- brak lub nieaktualna ocena ryzyka zawodowego,
- brak kart charakterystyki niebezpiecznych preparatów chemicznych.
Obiekty żywności - kontrole też po anonimowych interwencjach
W 2022 roku w ewidencji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na terenie miasta Ostrołęki znajdowało się 750 obiektów żywności, żywienia i przedmiotów użytku oraz miejsc obrotu kosmetykami Skontrolowano 137 obiektów.
Do badań laboratoryjnych w obiektach działających w Ostrołęce pobrano 307 prób żywności, materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością, z których 7 próbek środków spożywczych zostało zakwestionowanych (5 próbek fileta z piersi indyka ze względu na wykrycie Salmonella Typhimurium w 25g; 2 próbki papryki słodkiej świeżej, ze względu na przekroczenie NDP pestycydu).
Do PPIS w Ostrołęce w 2022r. wpłynęło 20, głównie anonimowych interwencji dotyczących obiektów żywnościowych działających na terenie Ostrołęki. Interwencje dotyczyły w szczególności niewłaściwego stanu sanitarno-technicznego pomieszczeń, niewłaściwej jakości zdrowotnej produkowanych i wprowadzanych do obrotu środków spożywczych,sprzedaży suplementów diety zawierających niedozwolone składniki, sprzedaży środków spożywczych zabronionych w jednostkach systemu oświaty. W 10 obiektach zarzuty przedstawione w interwencjach potwierdziły się. Osoby odpowiedzialne ukarano mandatami karnymi na łączna kwotę 2500 zł.