eOstroleka.pl
Polska,

Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” rozstrzygnięty

REKLAMA
zdjecie 480
Wieniec powiatu ostrołęckiego najładniejszy na Dożynkach Województwa Mazowieckiego i Diecezji PłockiejWieniec powiatu ostrołęckiego najładniejszy na Dożynkach Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej
REKLAMA

Wieniec województwa świętokrzyskiego przygotowany przez gminę Miedziana Góra zajął pierwsze miejsce w tegorocznym Konkursie o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Konkurs zorganizowany był w ramach pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich w Spale.

W sobotę rozstrzygnięto Konkurs o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”,  organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

W konkursie wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.

Gościem honorowym była Małżonka Prezydenta Anna Komorowska, a pracom komisji konkursowej, podobnie jak w latach ubiegłych, przewodniczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz.

Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa świętokrzyskiego, przygotowany przez gminę Miedziana Góra; drugie miejsce wieniec województwa wielkopolskiego przygotowany przez gminę Sośnie miejscowość Kocina; trzecie miejsce wieniec województwa lubelskiego przygotowany przez gminę Stężyca.

Zwycięski wieniec zostanie wręczony Prezydentowi podczas Ceremoniału Dożynkowego w niedzielę.

Wieńce oceniała komisja, w składzie: etnograf i muzealnik Wiesława Bogurat, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski, Członek Zarządu Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim Leon Karwat oraz - jako sekretarz komisji - ekspert w Kancelarii Prezydenta RP Marzena Małyska. Komisja dokonując oceny zwracała uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów, walory estetyczne, a także ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Oceniany był też sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.

Celem konkursu jest m.in. kultywowanie i popularyzacja tradycji regionalnych oraz plastyki ludowej, promocja dorobku kulturowego polskiej wsi, a także rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań twórczością ludową.

Źródło: prezydent.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×